Kuláklisták születnek

  A Magyar Dolgozók Pártja megalakulása után, már 1948 nyarán meghirdetik a "kulákság" elleni fellépést. "Döntő szempont a kulák elszigetelésének, gazdasági és politikai befolyásolása szűkítésének előmozdítása. Minden egyéb szempontot, így a termelés megszervezésének szempontját is alá kell rendelni ennek a célnak" - mondja a párt Politikai Bizottságában Rákosi Mátyás.

  A cél a magyar mezőgazdaság legéletképesebb paraszti birtokainak likvidálása, a középparasztság megszüntetése. Erre a tömeges kollektivitás, a termelőszövetkezetesítés szempontjából van szüksége az MDP-nek, de a társadalom legautonóbb, gazdaságilag - és ezért politikailag is - legfüggetlenebb csoportjának megsemmisítése egyébként is fontos a párt számára.

  Kuláknak azok minősülnek, akiknek földterülete meghaladja a 25 holdat, minősége a 350 aranykoronát, vagy akiknek gépeire, épületeire, állataira szemet vet a helyi hatalom. A kulákok földjeit, épületeit stb. elveszik, őket és családjukat a falujukból is kitelepítik, vagy melléképületekbe kényszerítik. Sokakat munkatáborokba hurcolnak, megkínoznak. Több mint 70000 gazda kerül fel a kuláklistára. A kulákság elleni hadjárat a falu hagyományos rendjének szétzilálását, a parasztság megfélemlítését is szolgálja. A középparaszti birtokok szétverése újabb gazdasági nehézségekhez vezet, ellátási gondok keletkeznek.