Lelkes Pál
A tanyai iskolák története

9. rész

Az Inkey-Kákai iskola

A szarvasi ev. egyházközség még az 1910-ben épített emeletes, 6 tanteremből álló központi iskola felszerelésének a gondjaival küzdött, amikor az 1911. évi február hó 4-én beérkezett az egyház gazdasági bizottságához a szőrhalmi birtokosok iskolaépítés iránti kérelme, amelyben tudatják, hogy özv. Janurik Mátyásné egy hold földet és egy iskolát hajlandó ajándékozni az egyháznak, amelynek így csak az épület fenntartásáról és tanítójáról kellene gondoskodnia.

Az egyházi gazdasági bizottság köszönetét fejezi ki özvegy Janurik Mátyásnénak a nagylelkű felajánlásáért, kérte őt, hogy ajánlatát teljes biztosító okiratokba foglalva nyújtsa be az egyház vezetőségéhez, hogy az a szükséges lépéseket az iskola felépítése érdekében megtehesse, és módjában legyen az 1000 koronás tanítói fizetéskiegészítést a kormánytól kérelmezni. Ugyanakkor 4 tagú bizottságot küldött ki az építendő iskola helyének a kijelölésére.

Az 1911. évi április hó 10-én tartott egyháztanácsi gyűlésen mutatták be özvegy Janurik Mátyásné sz. Kiss Anna adományozó levelét a felállítandó iskolaépületről, mely szerint az adományozó kijelentette, hogy az esetben, ha a szőrhalmi pusztán iskolaépítésre szükség mutatkozik, magára vállalja mind az iskola felépítését, mind annak bebútorozását, ha az épület az adományozó által megállapított területen épülne. Ha azonban a szőrhalmi pusztán iskolaépítésre nem lenne szükség, az Adományozó az Inkey-Kákai pusztán építendő iskola építésének költségeihez 6000 koronát ajánl fel az esetben, ha az iskola felépítésére inkább itt lenne szükség. Az Adományozó levelének érvényessége 1912. évi december 31-ig tart, addig a két hely közül bármelyiken az iskola felállítandó, azontúl az adománylevél hatályát veszti.

Az egyháztanács őszinte hálájának kifejezése mellett elfogadta az adománylevelet, a nemes adományozó özv. Janurik Mátyásné sz. Kiss Anna egyháztagnak köszönetet szavazott meg. Egyszersmind az iskolaépítés helyéül Inkey-Kákát jelölte meg. A tanítói fizetéskiegészítés iránt teendő intézkedések megtételével az egyházközség elnökségét bízta meg.

Csaknem egy egész esztendőbe került, amíg az Inkey-Kákán építendő iskola építési terve és költségvetése elkészült, s az építésre történt pénzbeli és anyagbeli felajánlások konkretizálódtak. A tervet és a költségvetést a presbitérium az 1912. évi április 11-én tartott gyűlésén elfogadta, és jóváhagyás végett a felsőbb egyházi hatóságokhoz felterjeszteni rendelte, s egyben az Inkey-Kákán építendő iskolánál egy új tanítói állás rendszeresítését határozta el. Az ez állásra választandó tanító alapfizetését évi 1100 K-ban, azaz egyezeregyszáz koronában, természetben adandó lakásban, s egyéb törvényszerű illetményekben állapította meg. Az 1100 korona fizetésből az egyház pénztára évi 100 K, azaz egyszáz korona fizetését vállalja, évi 1000 K-t, azaz egyezer koronát pedig a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztertől fog kérni. E kérvény sürgős beterjesztésével az egyházközség elnökségét bízta meg, hogy az iskolában a tanítás már 1912. évi szeptember 1-jén megkezdődhessen, s a tanító fizetését kiegészítő államsegélyt is már szeptember 1-jétől folyósítani lehessen.


Harangszentelés az Inkey-Kákai iskolában

Az 1912. évi augusztus hó 16-án tartott tanácsi gyűlésen jelentette be a felügyelő, hogy az iskolaépítés engedélyezése érdekében beterjesztett iratokat az alispán 1502/1912. szám alatt visszaküldte jóváhagyólag az egyháznak. Ugyanakkor ismertette a felügyelő a Vallás- és Közoktatásügyi minisz-térium 55788/1912. számú átiratát, amelyben a szarvasi ág. hitv. ev. népiskolánál a XXXV-ik (35.) tanítói állás szervezéséhez kért előleges beleegyezését az 1907. évi XXVII. t. c. 12. §-a alapján 1913. szeptember hó 1-jei hatállyal megadja, s ezen tanítói állás fizetésének 1100 koronáig való kiegészítését jelzett időponttól, illetve az új tanterem felépítésének és törvényszerű felszereléseinek igazolásától kezdve az 1907. évi XXVIII. tc. alapján egyezer korona államsegélyt engedélyez. Az ezen tanítói állomásnak okleveles egyénnel való szabályszerű betöltése után az alkalmazott tanító díjlevelét, képesítését és magyar honosságát igazoló okmányait, valamint a választási jegyzőkönyvet, az állomás napjának megjelölésével a választás jóváhagyása, s az államsegély folyósítása végett felterjeszteni kérte. A szarvasi ev. egyházközség a Vallás- és Közoktatásügyi Miniszter 55788/1912. számú rendeletének vétele után az Inkey-Kákai iskola tanítójának a hiványát a következőkben állapítja meg:
1. Szabad lakás kerttel és a hozzátartozó földdel.
2. 1100 K, azaz egyezeregyszáz korona készpénz, mely összegből azonban az egyházközséget csupán 100 K, azaz egyszáz korona terheli negyedévenként előre fizetve, 1000 K, azaz egyezer korona államsegély az állampénztárból fizettetik.

Jegyzet: Belépés az ág. hitv. ev. egyházközségi tisztviselők özvegy- és árvasegélyző egyletbe kötelező.

A mindennapi iskolában való tanításon kívül az ezzel kapcsolatos ismétlő iskolában a vallásoktatást, úgyszintén az istentiszteletek tartását minden külön díjazás nélkül köteles végezni.
Az Inkey-Kákai iskola első tanítójául az egyházközség 1913. évi augusztus hó 27-én tartott közgyűlése Dankó János okleveles tanítót választotta meg, aki miután az Inkey-Kákai iskola 1913. október 1-jére elkészült, október hó 1-jén meg is kezdte a tanítást az új iskolában. Az iskola felszentelése pedig az egyház szokásai szerint 1913. évi november 2-án történt az egyház képviseletében megjelent presbiterek, az iskolakör tagjainak a jótékony adományozóknak és a kivitelezőknek a jelenlétében.

Megjegyzés

Ez az írás a Lelkes Pál hagyatékában lévő "A szarvasi tanyai elemi népiskolák története" című tanulmányának 9. részlete. Folytatását a Szarvasi Krónika következő számában közöljük.


Az Inkey-Kákai iskola első tanítója, Dankó János