Pappné Dankó Margit
A Pedagógus Nyugdíjas Klub 25 éve


Lelkes Pál

Az 1960-as években alakult meg az aktív és nyugdíjas tanítókból, tanárokból és technikai dolgozókból a Tessedik Sámuel Pedagógus Klub Kalmár László, Gábris József és Molnár László szervezésben. Az Állami Elemi Iskolában - a mai Polgármesteri Hivatal helyén álló, az Árpád Szállóval szemben lévő épületben - volt a helységük. Egy-két hetente gyűltek össze. Az iskolát 196?-ban lebontották, így helység nélkül marad a csoport. Ekkor az aktív pedagógusok klubélete befejeződött, de Lelkes Pál és Balázs Pálné összetartotta továbbra is a klubtermüket vesztett nyugdíjasokat. Tervüket támogatta Molnár László az akkori Járási Szakszervezet titkára is. Ekkor alakult meg a Pedagógus Szakszervezet Nyugdíjas Alapszervezete. Megalakulásának időpontja az 1978-79. tanév végére esik. Az összejövetelek állandó helyisége bizonytalan volt. Hol itt, hol ott tartották megbeszéléseiket, ahol üres terem volt. Majd a 3. Sz. Általános Iskola pincehelységében kaptak állandó termet. Egy helyi tűzeset után innen ismét menni kellett. Ekkor a Szlovák Általános Iskola biztosított állandó helyet. Közben folyt a változatos klubélet Lelkes Pál és Balázs Pálné irányításával 1980. április 15-ig.


Kutas György

Az alapító tagok egészségi állapotának romlása miatt ez időtől új vezetőség került a Nyugdíjas Alapszervezet élére. Az elnök Kutas György lett, ki egészen 1993 őszéig vezette a szervezetet. Ő és a vezetőség többi tagja sikeresen és jól összehangolt munkával vezették a Klubot: Hetényi Éva az elnökhelyettes, Maczík Istvánné klubvezető, Medvegy Mária és Sznyida Györgyné gazdasági felelős. Hosszú tárgyalás után sikerült nekik 1982 májusában a Rokkantak Klubjában egy állandó helységet biztosítani csekély anyagi hozzájárulásért, amit a Pedagógus Szakszervezet fizetett. E megállapodás alapján több éven át nyugodt körülmények között folyt a sikeres klubélet, rendszeres összejövetelek formájában. A tagok száma ekkor 65 fő volt. Negyedévenként elkészítették színes programjaikat. Minden kedden összejöttek egy-egy jó beszélgetésre, ismeretterjesztő előadásokra. Kirándulásokat tettek a környéken. Békéscsaba, Gyula, Mezőtúr, Szentes, Szeged, Szolnok, Hódmezővásárhely, Kecskemét, Debrecen, Kalocsa nevezetességeit, múzeumait tekintették meg. Teadélutánt, névnapokat rendeztek.


1985: vendégségben a gimnáziumban

A rászoruló tagokat kivételes nyugdíjemelésre terjesztették fel, valamint segélyben részesül-hettek a kérelmezők.
Jelentős esemény volt a klub életében a 10 éves fennállásának megünneplése 1988. június 7-én. A központi vezetőség és a Körzeti Bizottság elismerését és köszönetét fejezte ki a Nyugdíjas Klub vezetőségének, Kutas Györgynek és kollektívájának, kik ekkor jelentős pénzjutalomban részesültek.
Közben elérkezett az 1993-as év, amikor Kutas György és a vezetőség többi tagja egészségi állapotukra hivatkozva lemondtak. Az elnöki tisztet a Pappné Dankó Margit vette át. Ezt a tisztet 1994 és 2003. február közötti időszakban töltötte be. Ekkor a klubvezető Demeter Istvánné volt, gazdasági felelős Tusjak Mihályné, szociális bizottsági tagok: Melis Györgyné, és Lapis Györgyné lettek. A 20 éves jubileumi ünnepség alakalmából az 1998-99-es évben Eötvös Díjjal tüntették ki Kutas Györgyöt, Melis Györgynét és Demeter Istvánnét.


Pappné
Dankó Margit

1999, klubfoglalkozás: Kutas Györgyné, Bartos Valéria, Lelkes Lajosné, Pappné Dankó Margit, Valach Jánosné

Közben a rokkantak klubja egyre több megszorítással korlátozta ottlétünket, ezért új helyet kellett keresni.1999-ben a Szirén-étteremben kaptunk helyet, majd 2001 februárjától a Szlovák Önkormányzat épületében találtunk végleges ottho-nunkra. Tagságunk száma 78-ra növekedett. Ez már a nyugodt, boldog jelen. Itt igazán otthonosan, jól érezzük magunkat. Több helyiség áll rendelkezésünkre. Konyhánk is van, főzési, sütési lehetőségek is adottak. Több rendezvényt, ebédet, vacsorát tartottunk. Van önfeláldozó és kitűnő szakács párosunk: Zvara János és Ferenczi Jenő személyében. Áldozatkész, egymást segítő klubtársaink révén sok jó programot, névnapot, ünnepeket tarthatunk. Félévenként közösen készítjük programjainkat.


Farkaslakán, Tamási Áron emlékművénél

Szakmai ismereteink bővítéséről és felújításáról is gondoskodunk. Értékes pedagógiai elő-adásokat hallgattunk pl. Benka Gyula életéről és pedagógiai munkás-ságáról, Brunszvik Teréz óvodapedagógiájáról dr .Sebes-tyén Istvánné kartársunktól, Tessedik Sámuelről dr. Lovász Györgytől, és Trefort Ágostonról dr. Kutas Ferenctől.

Egészségünk megőrzését szolgálják a rendszeresen tartott orvosi előadások, pl.: Az időskor egészségtana Deák Edit doktornő és Pásztor Gyula főorvos részéről. Beindítottuk az ingyenes gyógytornát is hetente. Van népdal tanulási délutánunk is Pivler Marikával, örömöt jelent a közös éneklés. Rendeztünk irodalmi délutánt az összegyűjtött szép versekből, versmondással egybekötve Megyeri Évikével. Van krónikásunk is, aki megörökíti élményeinket írásban: Sonkoly Pálné. De a sok fénykép is megőrzi felejthetetlen együttléteinket, így a kirándulásokat, túrákat is. otósaink: Deme Imréné és Papp László. Évente két alakalommal hazánk távoli nevezetességeivel ismerkedünk meg. Többnapos kirándulást tettünk Erdélyben 1998-ban, majd a következő évben 1999-ben, Erdély más tájain.

Budapesten megnéztük a Tengeri Akváriumot. Voltunk a Millenáris Parkban, megtekintettük az új Nemzeti Színházat, voltunk a Gödöllői Kastély Múzeumban, Szilvásváradon, Egerben, Debrecenben, a Hortobágyon, Zsámbékon, Nagy-tétényben, Cegléden, Tápiósze-lén, és Szentmártonban a "Kincsem" dombon, Hollókőn, Budapesten a Nemzeti Múze-umban és a Zsinagógában.


Az új Nemzeti Színháznál

Ez a felsorolás nem teljes. Albumok, tablók őrzik a jó hangulatot. Vannak képeink a vidám névnapokról, kártya-partikról, a gyermekek, tanulók ünnepi szerepléséről. Ezeket a képeket összegyűjtöttük, és szép kézimunkáink társaságában kiál-lítást készítettünk a munkáinkból.


Hajókirándulás a Holt-Körösön

A nívós műsorokat a különböző iskolák tanulói és nevelői adták a Nyugdíjas Klubnak: a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola, a Fő - Téri Általános Iskola, a Pedagógiai Főiskola Gyakorló Intézete, valamint a Chován Kálmán Művészeti Alapiskola zenész növendékei. A Szlovák Általános Iskola igazgatónője, Medvegy Pálné egyénileg segített bennünket több éven át, amikor képviselői tiszteletdíját éveken keresztül részünkre utaltatta át. Bődi János úr és felesége is rendszeresen támogatott bennünket.


25 éves a Pedagógus Klub

Dr. Demeter László volt polgármester éveken át segítette a klubunkat pénzadományokkal, segélyekkel. Ugyanolyan gondos-kodással törődött az önkormányzat képviselő-testülete és Babák Mihály polgármester úr is, aki segítséget nyújtott fenntartási és kirándulási költségeink fedezésére az elmúlt ciklusban.

Segít a Pedagógus Szak-szervezet Körzeti Bizottsági titkára. Dankó Ervin jelentősen támogatja karácsonyi és pedagógus napi rendezvényeinket. A klub vezetősége javaslatára segélyezésben részesíti rászoruló klubtárasainkat. Beteg tagjainkat meglátogatjuk, csekély figyelmesség kíséretében. Ebben a ciklusban Maczík Mihályné és Deme Imréné dolgozik ez ügyben. Sokat fáradozik még a kirándulások anyagi elrendezésével Tusjak Mihályné.


Veszter Gézáné

A 2003. február 16-i választmányi gyűlésen - miután Pappné Dankó Margit és a vezetőség lemondott - megválasztották az új elnökséget. Veszter Gézáné lett a klub elnöke, helyettese Tóth Jánosné. Klubvezető Zvara Jánosné, helyettese Janurik Mihályné. Gazdasági felelős továbbra is Tusjak Mihályné. A két szociális munkatárs Maczik Istvánné és Melis Pálné.