Szarvas Város Baráti Körének 2005. évi kitüntetettjei

Az Emlékplakett ezüst fokozatát kapta

Bődi Jánosné. 1968-tól a Szarvas és Vidéke ÁFÉSZ-ben dolgozik, 1990-től elnöke, 1999-től a Szarvas Coop Rt. vezérigazgatója. Alapító tagja a Baráti Körnek. Azon tagok közé tartozik, akik nemcsak regisztrált tagok, hanem aktívan vettek részt a Kör munkájában. Részt vett minden rendezvényen. A Szarvasi ÁFÉSZ elnökeként társrendezője volt több farsangi bálnak. A bálok sikeréhez anyagiakkal is hozzájárult.

 

Molnár Zoltán. A debreceni Tudományegyetemen, 1949-ben szerzett biológia-földrajz szakos középiskolai tanári diplomát. 1963-1982-ig, nyugdíjba vonulásáig a Szarvasi Vadja Péter Gimnáziumban tanított. Az 1960-as években részese volt a szarvasi teniszélet újjászervezésének: pályát építettek, később társaival egyesületet szerveztek. 70 évesen a veteránok versenyein nemzetközi versenyeket nyert.
A botanika területén ért el jelentős tudományos eredményeket. Szívós munkával Szarvason és Békés megye több településén (Kondoroson, Újkígyóson) megtalált Magyarországon ritka növényfajokat, s több növénytársulást nyilvánítottak javaslatára védetté. Kutatásainak eredményét rendszeresen publikálta hazai és külföldi szaklapokban is.

Az Emlékplakett bronz fokozatát kapta

Kékesi László. Szarvason született 1919-ben, 1993-ban hunyt el. Megalakulása óta tagja volt a Baráti Körnek. Mint bélyegtervező grafikusművész szinte az egész világ országai részére tervezett bélyegeket, s hazánknak elévülhetetlen hírnevet szerzett. Bélyegeinek terveit /rajzait/ Szarvason is kiállította. Ő tervezte a Baráti Kör bélyegzőjét, valamint a Baráti Kör finanszírozásában, dr. Tóth Lajos szerkesztésében készült "Arcképek Szarvas múltjából" c. könyv fedlapját és 24 portréját is. A kitüntetést posztumusz kapta meg.

 

Kasuba József. 1939. március 18-án született Szarvason. 25 évet becsületesen, sportemberként, aktív labdarúgóként tevékenykedett szarvasi csapatokban, valamint társadalmi edzőként és sportvezetőként dolgozott. 1994 óta a Szarvasi Cigány Kisebbségi Önkormányzat tagja, ahol alelnöki pozíciót tölt be, és sok-sok társadalmi munkát végez. Részt vett pályázatok kidolgozásában, város-szépítésben, kövesút és szennyvíz- és belvízcsatorna építésében, faültetésben, labdarúgó mérkőzések szervezésében, valamint munkalehetőségek megszerzésében cigány és nem cigány emberek részére. Nyugdíjasoknak nyugdíjemelésben, egészségügyben, különböző tanácsadásokban, tüzelőbeszerzésben, télen a hó eltakarításban segített azoknak, akik már nem bírták. 40 évet dolgozott. Most lesz 65 éves, és jelenleg is dolgozik

 

Újlaki Lajos. Megalakulása óta tagja és segítője a Baráti Körnek. A budapesti csoport vezetésében közel 10 éven keresztül vett részt. fő feladata ezen belül a budapesti Szlovák Önkormányzattal kialakított kapcsolat fenntartása volt. Jelenleg is aktív tagként rendszeresen szervez és vezet kisebb-nagyobb turistacsoportokat Szarvasra, pl.: ejtőernyősök, vasas szakszervezetek turista szakosztályaiból. Ezzel járul hozzá városunk értékeinek széles körben való megismertetéséhez.

 

Kovács Istvánné Mórocz Mária. Szarvason született 1928-ban. A Vajda Péter Gimnáziumban érettségizett, a helyi tanítóképzőben diplomázott 1947 nyarán. Ezt követően szülőhelyén kezdte meg pedagógusi pályafutását. Munkája révén gyakorta váltott lakóhelyet, így élt Szarvason, Kisújszálláson, Szolnokon, Mátra-szentimrén és Budapesten. 1972-ben férjhez ment Kovács István kirakatrendezőhöz, amatőr festőhöz, és Budapestre költözött, ahol ma is él. Férje buzdítására ismerkedett meg közelebbről a tűzzománc művészettel, mely művészeti ágnak mai napig rabja, és csopaki műtermében készíti egyedi stílusú képeit.
1986-ban lett Szarvas Város Baráti Körének tagja. Tűzzománc- iparművészként kiállításokat rendezett, képeket adományozott, és gazdagította a kör tevékenységi körét.

 

Ifj. Dankó Ervin. Szervezésében 1994. augusztus 18-án reggel 6 órakor szólalt meg a Cervinus Rádió akkori Himnusza: a "Szól a Rádió". Hosszú hónapokon át hétről-hétre új engedélyt kellett szerezni ahhoz, hogy megszólalhasson minden reggel a népszerű rádió. Élete, életcélja volt, hogy ez a rádió működhessen, de magánszemélynek ez erőn feletti anyagi és fizikai megterhelést jelentett. Nyolc évig működtette a Cervinus Rádiót úgy, hogy a család mindenét föltette rá. 2002-től a Cervinus Rádió a Rádió1 része. De ifj. Dankó Ervin tovább dolgozik. Most a Körös TV főszerkesztője.

A Szarvasért emléklapot kapta

Tusjak Ágnes. 2003-ban kitűnően érettségizett a szarvasi Vajda Péter Gimnáziumban és felvételt nyert a Közgazdaságtudományi Egyetemre. Gimnáziumi évei alatt sokirányú tevékenységével és országosan jegyzett eredményeivel tűnt ki. Két társával részt vett a Nemzetközi Üzleti Főiskola pályázatán és egy oxfordi utazást nyert. Nyertese volt az országos Holocaust képzőművészeti pályázatnak. Pályamunkáját Izrael államba vitték kiállításra. Számos díjat kapott az országos képzőművészeti kiállításokon. Tagja volt a szarvasi NB I-es kosárlabda-csapatnak és a diákolimpia atlétikai versenyén távolugrásban megyei első helyezett lett.

 

Rainer Flóra. A Tessedik Sámuel Főiskola Mezőgazdasági Víz- és Környezetgazdálkodási Főiskolai Kar IV. évfolyamos környezetgazdálkodási agrármérnök szakos hallgatója. Kiemelkedő tanulmányi eredménnyel rendelkezett minden szemeszterben. 2003-ban elnyerte az Oktatási Minisztérium Köztársasági Ösztöndíját.
A Karon működő Közművelődési Bizottság hallgatói elnöke több mint három éve. Az IAAS Agrárhallgatók Nemzetközi Egyesületének kari titkára. Szervezője volt a 2002-ben Szarvason megrendezett IAAS országos találkozónak. Aktív szervező tagja a Karon működő Természetvédő Körnek, kezdeményezésére alakult a Főiskolán működő Zöld Teaház, mely heti egy alkalommal színvonalas természetvédelmi előadásnak ad otthont. Évközben a hallgatók részére a Természetvédő Kör túrákat szervez különböző arborétumokba. Szervezője volt a Szarvason megrendezett Környezet- és Természetvédő Szervezetek XII. Országos Találkozójának. Hobbija a természetfotózás, kiállítása volt Szarvason, Debrecenben és Gödöllőn. 2003-ban a MAFOSZ különdíját nyerte el természetfotójával.

 

A Blue Gym Aerobik Egyesület

Szarvas városában az aerobik sport meghonosítása Somogyi Zsuzsa nevéhez fűződik, aki több, mint 10 éve költözött családjával Szarvasra. Előbb ritmikus sportgimnasztikát, majd aerobikot kezdett oktatni az akkor 5-6 éves gyerekeknek. 2000-ben megalakult a Szarvasi Blue Gym Aerobik Egyesület. Alakulásakor 15 fő sportolója volt, jelenleg 40 fő sportaerobikosa van. Tagjai főleg iskoláskorúak, de vannak ovisok és felnőttek is a versenyzők között. Az iskolákban hagyományteremtő jelleggel Somogyi Nikolett vezetésével 40-50 gyermek ismerkedik az aerobikkal.
Az egyesület eddig legeredményesebb versenyzője Somogyi Nikolett, aki többszörös diákolimpiai bajnok, a szarvasi "Év sportolója" cím tulajdonosa, többszörös felnőtt bajnok és dobogós helyezett. A fiatalabb versenyzőik is több diákolimpiai bajnoki cím tulajdonosai, többszörös országos bajnoki helyezettek, néhányan nemzetközi helyezéssel is büszkélkedhetnek, többen jó tanuló jó sportoló cím tulajdonosai. A versenyeken kívül számos helyi és országos rendezvényen lépnek fel.


Tatai László felvétele
Kitüntetettek (balról): Újlaki Lajos, Molnár Zoltán, Kasuba József,
Ifj. Dankó Ervin, Bődi Jánosné, Tusjak Ágnes, Rainer Flóra,
Dr. Hajzer Ildikó (a Baráti Kör képviseletében)

(Szerkeszette: Dr. Kutas Ferenc)