A Cigány Kisebbségi Önkormányzat
2002

Budai Ignác felszolgáló

1981-ben született Orosházán. A Székely Mihály Szakmunkásképzőben szerzett felszolgáló szak-képesítést.
Az iskola elvégzése után a Korona étteremben végezte szakmai gyakorlatát, jelenleg a Club 44 nevű vendéglátóhelyen szakmájában dolgozik.

   

Kalász Károly nyugdíjas

1942-ben született Szarvason. Hegesztő és lakatos szakmát tanult.
Aktív éveit - 43 évet - hat munkahelyen, tanult szakmájában töltötte. A Vas- Fémipari Szövetkezetből ment nyugdíjba. Nős, két gyermeke, négy unokája van.
1998-tól cigány önkormányzati képviselő.

   

Kasuba József nyugdíjas

1939-ben született Szarvason. Gépkezelői szakmát szerzett. Nős, két gyermeke és két unokája van.
40 esztendőt töltött aktív munkában. Dolgozott a mezőgazdaságban, a könnyű- és nehéziparban. A Vas- Fémipari Szövetkezetből ment nyugdíjba. Igazolt labdarúgó volt, 25 évet dolgozott a labdarúgó sportért.
1994-től cigány önkormányzati képviselő, alelnök. Dolgozik a Békés Megyei Cigánylakosok Egyesületében.

   

Nagy Attila roma foglalkoztatási menedzser

1979-ben született Szarvason. Esztergályos szakmát, érettségi vizsgát, majd személy- és vagyonőr képesítést szerzett.
Felszolgálóként dolgozott a szarvasi Panoráma kávézóban, gondnokként a szarvasi Sportcsarnokban. 2002-től Szarvas Város Önkormányzata Családsegítő Központja Gyermekjóléti Szolgálatának munkatársa.

   

Pusztai József megyei koordinátor

1950-ben született Szarvason. Lakatos szakképesítést szerzett.
A Szarvasi Vas- Fémipari Szövetkezetben, majd Németországban dolgozott szerelő lakatosként. Nős, két gyermeke van.
Munkahelyén bekapcsolódott az ifjúsági mozgalomba, 1985-től a szarvasi cigányok szószólója. Az 1992-ben megalakult Békés Megyei Cigánylakosok Egyesületének alapító elnökségi tagja és alelnöke. Az Országos Cigány Önkormányzat Pénzügyi Ellenőrző Bizottságának elnökhelyettese. 1994-től a Szarvasi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke.
A kisebbségekért végzett munkájáért 2000-ben megkapta a Békés Megyei Közgyűlés Nemzeti és Etnikai Bizottsága "Kisebbségekért" elismerő oklevelét.

A Cigány Kisebbségi Önkormányzat munkája
2000-2002

Önkormányzatunk a választások után az előző választási ciklusok tapasztalataira alapozva állította össze programját. Együttműködési megállapodást kötöttünk a Polgármesteri Hivatallal, az intézményekkel, óvodákkal, bölcsődékkel, iskolákkal, a Békés Megyei Munkaügyi Központ Kirendeltségével, a Szarvasi Rendőrkapitánysággal. Különösen nagy súllyal bírt munkánkban az oktatási vonalra vonatkozó megállapodás: mivel a romák felemelkedésének egyik és legfontosabb alapja a tanulás. Ennek érdekében Önkormányzatunk minden esetben eljárt azon szülőknél is, ahol veszélybe került a gyerekek rendszeres iskolába járása.

Szintén nagy jelentősége volt a munkaügyi tárgyú megállapodásaink-nak, mivel így hatékonyabbá válhatott a Komép Kft.-vel és a Vízügynél a közhasznú munkások alkalmazása. Önkormányzatunk munkáját jelentősen megkönnyítette a Cigány Kisebbségi Ház megléte, ezért erről az alábbiakban is szólunk.

A Szarvasi Cigány Kisebbségi Önkormányzat 1998. szeptember 25-én nyitotta meg Közösségi Házát. Ez a ház híd az itt élők között, ezen a részen többféle nemzetiség él békében. Nagyon jól megférnek egymás mellett, és ez az egyetlen szórakozási lehetőség a közelben élő nemzetiségek részére. A cigányok itt mutatják be kultúrájukat, és itt ápolják hagyományaikat. A ház mellett saját labdarúgópályával is rendelkeznek.

Kulturális tevékenység

A Békés Megyei Jókai Színház művészei rendszeresen fellépnek Közösségi Házunkban cigány produkciókkal, utána barátságos futballmeccsen mérik össze tudásukat. A rendezvényen 2-300 fő van jelen. Vers-prózamondó versenyeket rendezünk általános iskolai tanulók részére évi egy alkalommal. A Rendőrkapitánysággal minden évben DADA-napot rendezünk. Cigány írók és költők mutatják be könyveiket és dedikálják ezeket. Név szerint: Surman László író Békésről. Kiállításokat rendezünk Dr. Domán Imre: Cigányok állatorvosa voltam címmel. Filmvetítés, környezet, természetfilm, Európa bemutatása. A filmet a Szarvas Arborétum igazgatója Szíjártó Péter vetítette. A Giliji Hagyományőrző Együttes 10 főből áll, akik több alkalommal bizonyították tehetségüket. Több házi és megyei rendezvényen is részt vesznek.

2001-ben Szarvason került megrendezésre a Békés Megyei Cigány Lakosok XVIII. Kulturális Napja, melyen a megyéből 15-16 település vett részt. Évente megrendezésre kerül a Cigány Nyugdíjas Találkozó a Közösségi Házban. Tanulmányi versenyt írunk ki a jó tanulók részére és a tanulókat jutalomban részesítjük. Minden év decemberében Mikulás-napi gyerekműsort rendezünk. A város minden cigánygyermekét megajándékozzuk a december 25-i fenyőünnepélyen.

Sporttevékenység

A futballcsapatunk a Megyei Bajnokságban játszik, az ősz folyamán 5 hazai meccs került megrendezésre a hazai pályánkon. Csapatunk jelenleg a 12. helyen zárta a bajnokságot. Ezenkívül Húsvéti Kupát, Karácsonyi Kupát, valamint Góliát Kupát rendeztünk 12 csapat részvételével. Évente 50 fős csapatunk szerepel a Békés Megyei Cigány Lakosok Sportnapján. 2000 őszén tisztelegve elődeink munkája előtt, emléktáblát lepleztünk le Velencei Gyuri bácsi halálának ötödik évfordulóján, aki a cigány fiatalok százaival szerettette meg a labdarúgást. 2002-ben vendégül láttuk a magyar cigány labdarúgó válogatottat.

Önkormányzatunk 2000-2002 között 75 rendezvényt bonyolított le. Ezekből 30 volt helyi vonatkozású, a nagyobbik hányad megyei, illetve országos kötődésű volt. Ez javarészt segítette azt, hogy Békés megyén belül 15 településsel tartunk fenn napi munkakapcsolatot az ott működő kisebbségi önkormányzatok, illetve kulturális csoportok révén. E kapcsolatrendszert a továbbiakban bővíteni szeretnénk külföldön is Szarvas testvérvárosai irányában, de akár olyan térségekben is, ahol a történelmi Magyarországról kirajzott kárpáti cigányság él nagyobb tömbökben.

Oktatás

Mint azt együttműködési megállapodásaink érzékelteti, Önkormány-zatunk nagy figyelmet fordított a gyermekek tanulására, mert ez a legjobb hosszú távú befektetés. A cigányság jövőbeli felemelkedése nem történhet meg az iskolai szint növekedése nélkül. Törekvéseinket igazolja a tény, hogy a tárgyalt időszakban csaknem negyven cigány származású fiatal tanul a Székely Mihály Szakközépiskola és Szakképző Intézetben, öt fő a Vajda Péter Gimnáziumban, négy fiatal a Körös Főiskolai Kar óvodapedagógiai szakán. A jövőben össztársadalmi érdek a cigány származású fiatalok eljuttatása a felsőoktatási helyi, megyei de országos szinten is, mivel a roma értelmiségi réteg kiszélesedése nélkül elképzelhetetlen a hatékony szocializálódási folyamat. E nélkül nem történhet meg egy polgárosodni vágyó réteg kialakulása.

A jövő szempontjából örvendetes, hogy az utóbbi években tovább nőtt a bölcsődékbe és óvodákba járó cigánygyerekek száma, a korábbi időszakok gyenge mutatóival szemben. Iskoláskorú gyermekeink számára tanulmányi versenyt rendeztünk minden évben. A tíz legjobb tanulót a battonyai nyári életmódtáborba vittük nyaralni. Közülük a két kimagasló tehetségű diák országjáró körúton vett részt Szombathelyen, Tatán és Balatonon. A gyerekek és családok felemelkedése érdekében fogadóóráinkon és azokon kívül is felmértük a családok ruhaigényét, a rászoruló gyerekeket rendszeres tanszervásárlással segítettük, az egészségügyi szakemberekkel karöltve eljártunk annak érdekében, hogy a gyerekek időben kapjanak védőoltást, a Vöröskereszttel, Családsegítő Központtal együttműködve szerveztük a ruhaakciókat. Karitatív munkánkat más alapítványok is támogatták.

A Szarvasi Rendőrkapitánysággal közösen évente megrendezzük a DADA-napot, 80-100 fő részvételével, pedagógusok, egészségügyiek és tűzoltók bevonásával. Az elmúlt esztendő rendkívüli feladatokat is hozott számunkra. A város Képviselő-testülete Népjóléti Bizottságával és a Polgármesteri Hivatallal együttműködve véleményeztük a belvízkárral sújtott cigány családok és ingatlanjaik helyzetét. Lehetőségeik szerint segítették az érintett családok hivatali ügyintézését. A bűnmegelőzési munkában nemcsak a helyi szakbizottság munkájában vettünk részt, de szakmai értekezletet kezdeményeztünk a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság vezetőivel.

Az elmúlt két évben Önkormányzatunk közel tízmillió forintot nyert pályázati úton. Ezt az összeget Közösségi Házunk felújítására, berendezésére, városi utak és közmű felújítására, valamint a cigányság rászoruló családjainak élethelyzet-javítására fordítottuk. Diszkriminációs Iroda megnyitására nyertünk pályázatot. Költségvetésünkből újították fel a Közösségi Ház fürdőhelyiségeit és felépítettünk egy új raktárhelyiséget is.

További célkitűzéseink

2003-ban eddigi hibáinkat kiküszöbölve szeretnénk munkánkat folytatni a megfogalmazott célok elérése érdekében.
- A képzések sorában szeretnénk folytatni a Békéscsabán, Gyomaendrődön, Budapesten, Dobozon, Tatabányán, Ausztriában és Szlovákiában történő tanulmányutak, tanfolyamok és tapasztalatcserék sorát. A NEC Alapítvány iskolájába egyre több cigány fiatalt szeretnénk bejuttatni szociális gondozó, illetve közösségfejlesztő képzés formájában.
- Kiemelkedő feladatunk ebben az évben a Megyei Kulturális Nap megrendezése.
- Folytatjuk a DADA program megvalósítását.
- Lehetőségeink szerint a nyári életmód és más táborokba szeretnénk eljuttatni gyermekeinket.
- Egy kiadványt szeretnénk megjelentetni Önkormányzatunk munkájáról.
- Hagyományosan nagy figyelmet szentelünk a bölcsődés és óvodás korosztályok támogatásának, a Gyermeknap eseményeire.
- Érdemben szeretnénk helyben segíteni a szociális lakásprogram megvalósulását.
- Nemzetközi Cigány Karneválon való részvétel Budapesten a Park színpadon.
- Önálló sorozatban kívánjuk bemutatni a cigány népszokások és kultúra szarvasi hagyományait a Szarvasi 7 hetilap mellékletében.
- Támogatunk minden partneri kezdeményezést, amely a tehetséges fiatalok közép- és felsőoktatásban való részvételére irányul.
- Folytatjuk munkánkat a már működésben lévő együttműködések területein: bűnmegelőzési tanács, munkaügy, oktatási intézmények.
- Megkülönböztetett figyelemmel kísérjük az Uniós csatlakozást.

Eddigi munkánkat megerősítette több neves politikus elismerő levele, nyilatkozata, mint legutóbb Dávid Ibolya igazságügy-miniszter véleménye eredményeinkről és feladatainkról.

Békés Megye Képviselő-testülete a 2000-ben elismerésben részesítette Önkormányzatunk munkáját, amikor Pusztai Józsefet kitüntette a Békés megyében élő cigányság körében végzett kiemelkedő tevékenységéért.

* * *

Összegezve a 2000-2002 közötti időszak történéseit elmondhatjuk: Nehéz, de szép és eredményes munkát tudhatunk magunk mögött.

Pusztai József