A 2002. év kitüntetettjei

Békés Megyéért

Tessedik Táncegyüttes

A Tesssedik Táncegyüttest 1968-ban a mezőgazdasági főiskola hallgatói alapították. 1983-tól városi-főiskolai fenn-tartású. Vezetője Csasztvan András.
Az együttes feladatának tartja a Kárpát-medencei népi kultúra megőrzését és ápolását, a hazánkban élő nemzetiségek, elsősorban a szlovákok hagyományainak színpadra szerkesztését és előadását. Műsoruk része a paraszti kultúra szokásainak színpadi feldolgozása.
Az országos Martin György Néptáncszövetség tagja. Az országos minősítő versenyeken három alkalommal a "Kiválóan minősült" címet kapta meg. 2001 januárjában a Néptáncantológián Martin György Emlékplakettet vehetett át.
Utánpótlás-rendszerében, művészeti iskola keretében 150-180 gyerek ismerkedik Szarvason a néptánccal és a hozzá kötődő kultúrával.
Az országos fesztiválok meghatározó együttese. Belföldön évente közel 30 fellépésük van. 2001/2002-ben felléptek Szlovákiában, Németországban, Jugoszláviában, Görögországban és Erdély városaiban is. Békés megye népi kultúrájának népszerűsítése terén kifejtett több évtizedes munkásságukért Békés Megye Képviselő-testülete 2002 októberében a Békés Megyéért kitüntető díjban részesítette.

Békés Megyei Kisebbségekért

Szarvasi Szlovák Népdalkör

Az együttes 1968-ban alakult, azóta folyamatosan működik. Évente 15-20 fellépésük van, szakmai bemutatókon 2-3 alkalommal vesznek részt.
Szakmai vezetőjük 1992 óta Csasztvanné Vass Edit, a Népművészet Ifjú Mestere. Fő tevékenységük a helyi szlovák népdalkincs gyűjtése, ápolása, éneklése. 1999-ben a Szarvasi Hagyományőrző Közalapítvány és a Szlovák Önkormányzat támogatásával Na Sarvašskom moste címmel jelent meg népdalgyűjteményük. Az országos minősítő versenyeken két alkalommal nyerték el az Aranypáva Díjat.
A szarvasi Tessedik Tánc-együttessel közösen szarvasi népszokásokat dolgoztak fel és adtak elő. Feldolgozásaikat a Szegedi Körzeti Televízió és a Magyar Rádió is rögzítette. Legismertebb ezek közül a Szlovák lakodalom. Az együttes egyik szervezője és résztvevője a szarvasi nemzetiségi rendezvényeknek.
Tevékenységük elismeréseként 2002. december 13-án vehették át a Békés Megyei Kisebbségekért díjat.

Városi kitüntetések

Szarvas Város Önkormányzatának Képviselő-testülete A kitüntető díjak alapításáról és adományozásuk rendjéről szóló, 7/1996. (III. 13.) számú helyi rendelete alapján 2002-ben kitüntető díjakat adományozott.

A Pedagógiai Díj kitüntetettjei

Árvai Pál

1954-ben szerezte történelem szakos tanári diplomáját. 1958 óta dolgozik Szarvason. 1959-1994-ig, nyugdíjba vonulásáig a Vajda Péter Gimnázium tanára, igazgatóhelyettese, majd igazgatója. Nyugdíjasként a Tessedik Sámuel Szakképző Intézet igazgatója.
Igazgatói tevékenysége alatt indult a közgazdasági szakközépiskolai oktatás, a speciális matematika-bológia irányultságú és a speciális sportosztály; a nyolc-évfolyamos gimnáziumi oktatás. Ekkor épültek a műhelytermek, ekkor állították a Vajda Péter szobrot az iskola előkertjében. 1959-1989-ig a Pedagógus Szakszervezet járási-városi bér- és munkaügyi felelőse, a munkaügyi döntőbizottság elnöke. 1995-98-ig Szarvas város Polgármesteri Hivatalának művelődési osztályvezetője. 1990-94-ig önkormányzati képviselő, alpolgármester. A Tehetséges Szarvasi Fiatalokért Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Szarvasi Öregdiákok Baráti Körének elnökhelyettese, Szarvas Város Baráti Körének tagja.

Molcsan Pálné

Általános és középiskolai tanulmányait Békéscsabán végezte, majd 1962-ben a szarvasi Felsőfokú Óvónőképzőben szerzett óvónői diplomát. 1963-tól dolgozik Szarvason, 1965 óta a Szlovák Általános Iskola és Diákotthonban.
1973-ban tanítói diplomát szerzett. Az iskola alsó tagozatának szakmai munkaközösségét hosszú ideig magas szakmai tudással, eredményesen vezette. Jelentős érdemei vannak a fiatal szakemberek patronálásában.
Nemzetiségi területen a szlovák nyelv átadásában és elsajátításában több generációnak adott alapot, mutatott példát. Számtalanszor készítette fel tanítványait versenyekre.
A pedagógus pályán 36 évet töltött, példaképül szolgált, nemzedékeket tanított írni, olvasni, számolni, hasznos, kulturált emberként élni.

Regős Imre

2002-ben ünnepelte tanári munkájának ötvenedik évfordulóját. A szarvasi zeneiskola alapítóinak egyetlen élő tagja.
1952-ben kezdett tanítani, először munkaközös-ségben, majd a békéscsabai zeneiskola tagozataként működő szarvasi zeneiskolában. 1964-ben önálló zeneiskolát alapítottak Szarvason Gazsó Györggyel és Kozák Lajossal, azóta is az iskola aktív tanára, nyugdíjba vonulásáig igazgató-helyettese.
Pedagógiai munkáján túl jelentős szerepet vállalt és jelenleg is vállal a város kulturális életében, orgonaművészként rendszeresen ad koncertet, ill. közreműködik kísérőként hangversenyeken.

A Közművelődési Díj kitüntetettjei

Dr. Kutas Ferenc

1959. augusztus 1-jétől dolgozik a pedagógus pályán. 1959-ben tanítói, 1965-ben magyar-történelem szakos középiskolai tanári oklevelet, 1971-ben egyetemi doktori címet szerzett.
1965 óta dolgozik Szarvason. 1971-től a Vajda Péter Gimnázium tanára, 1975-től megyei szaktanácsadó. 1971-81-ig a gimnázium irodalmi színpadának, 1981-95-ig videoszakkörének vezetője.
1965-től publikál, több önálló szakmai, ismeretterjesztő és publicisztikai kötet szerzője, ill. szerkesztője, társszerzője; a szegedi MOZAIK Tankönyvkiadó szakmai lektora. 1985-2001-ig a Szarvas és Vidéke munkatársa; egyik alapító szerkesztője, 1989-től felelős szerkesztője a Szarvasi Krónika c. helytörténeti periodikának, alapító szerkesztője a Szarvasi Krónika Kiskönyvtára c. könyvsorozatnak. Egyik alapítója és felelős szerkesztője az 1989-ben működő Városi Televíziónak. 1989-től a Szegedi Rádió körzeti tudósítója. A Város- és Környezetvédő Egyesület alapító tagja, tájékoztatási szekciójának vezetője.

Máté József

1967-ben Gyomán tett érettségi vizsgát. Az érettségi után betűöntő nyomdász, mentőápoló, majd fényképész szakképesítést szerzett. 1970-73-ig a gyomai Kner Nyomda dolgozója, 1973-76-ig Szarvason mentőápoló, 1976-93-ig fényképész-videótechnikus a Haltenyésztési Kutató Intézetben. 1993-96-ig videofelvételeket készít az Informatikai Kft.-nek. 1997-tól az Ótemplomi Egyházközség gondnoka. 1992-ben a Magyar Újságírók Közössége alapító tagja, a National Geographic Society tiszteletbeli tagja.
A Közművelődési Díjat városunk 1848-49-es múltjának kutatásáért, várostörténeti jelentőségű munkájának elismeréséért kapta. Az immár két kötetre terjedő könyvben (Szarvasiak az 1848/49-es szabadságharcban, Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza) méltó emléket állított a város neves szülötteinek, felsorolva nevüket, felvillantva az életútjukról tudhatót, felkutatva a még fellelhető sírjaikat. A két könyv kegyeletteljes főhajtás azon egykori szarvasi polgárok emléke előtt, kik a magyar szabadság szent ügyét szolgálták.

Dr. Reszkető Péter

Szarvasra költözését követően a városért, annak hírnevéért, természeti és kulturális értékeiért, az ifjúság neveléséért munkálkodik. 1998 óta a Szarvasi Krónika szekesztőbizottságának tagja, részt vett a Ki kicsoda? c. adattár szerkesztésében, írásai jelennek meg Szarvas város múltjáról, jelenéről.
Kezdeményezője és egyik szervezője volt a Szarvasi Szlovák Kisebbségi Önkormányzat és a Nyíregyházi Kisebbségi Önkormányzat közötti kapcsolatfelvételnek. Feldolgozta a két város történelmi kapcsolatát.
A Szarvasi Város- és Környezetvédő Egyesület egyik alapítója, aktivistája, a hallgatói tagozat szervezője. Mintegy húsz éve rendszeresen szervezi a szarvasi vagy szarvasi származású művészek kiállítását, bemutatja a művészeket a helyi újságban.
A tessediki hagyományok ápolójaként három éve alapító szervezője a Szarvasi Szántóversenynek. A Kertbarát Kör "Szép kert" mozgalma bírálóbizottságának társelnöke. Szerkesztője a 75 éves az agrárszakoktatás Szarvason c. emlékkönyvnek, szerkesztőbizottsági tagja a Tessedik Napló c. főiskolai újságnak.

A Közszolgálati Díj kitüntetettjei

Gajdos Andrásné

Végegyházán született, a mezőkovácsházi Hunyadi János Gimnáziumban érettségizett. 1964-1970-ig a Magyar Nemzeti Bank mezőkovácsházi fiókjánál dolgozott. 1970-től a Szarvasi Vas-Fémipari Szövetkezet Pénzügyi Osztályán tevékenykedett.
1974-ben képesített könyvelő és pénzügyi ügyintéző középfokú szakképesítést szerzett a békéscsabai Közgazdasági Szakközépiskola pénzügyi tagozatán. 1979-től 2002-ig, nyugdíjba vonulásáig a város oktatási intézményeiben dolgozott gazdasági vezetőként. Szarvas Város Általános Iskolája és Óvodája dolgozójaként ment nyugdíjba. Nyugdíjasként a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskolában dolgozik.
Közalkalmazotti munkáját szakmai hozzáértéssel, időt, fáradságot nem kímélve végezte. Keze nyoma mindig meglátszott azon az intézményen, ahol dolgozott: mindenütt rend és tisztaság vette körül, mert nemcsak magával, hanem másokkal szemben is igényes volt.

Kugyela Mihályné

1962-ben érettségizett, 1968-ban óvónői oklevelet szerzett. 1970-től a Városi Tanácsnál, majd annak jogutódjánál, a Polgármesteri Hivatalnál teljesített szolgálatot.
Munkáját kezdettől fogva nagy ambíció, alaposság és szakmai hozzáértés jellemezte. Pályafutása során töretlenül haladt felfelé a hivatali ranglétrán, közben képezte magát. 1977-ben anyakönyvi szakvizsgát tett, 1985-ben végezte el az Államigazgatási Főiskolát, s szerzett igazgatásszervezői végzettséget. 2000-ben közigazgatási szakvizsgát tett.
1995-ig a Polgármesteri Hivatal legnagyobb osztályának, az Igazgatási és Szociális Osztálynak a vezetője volt. 1995-től aljegyző; a Szociális és Családvédelmi Osztály vezetője, a Hivatal minőségügyi vezetője.
A választási munkában a rendszerváltás óta operatív vezetői szerepet tölt be. Választójogi szakmai tudását ma már megyei szinten is az egyik legkiemelkedőbbnek ismerik el.

Szarvas Város Sportjáért

Hámori Pál

1958-tól közel két évtizeden át dolgozott a Szirén Ruházati Szövetkezet férfi szabóságán, majd tisztítóüzemében. 1966-ban érettségi bizonyítványt, 1970-ben vegyésztechnikusi oklevelet szerzett. 1991 óta textiltisztító vállalkozóként áll a lakosság szolgálatában.
Munkája mellett jelentős eredményeket ért el a birkózó sportban: többszörös Békés megyei bajnok, Dél-Magyarország ifjúsági bajnoka, 1958-ban korosztályos bajnok, országos bajnokságon második helyezett.
A versenyzést sérülése miatt korán abbahagyta, edzői képesítést szerzett. Társadalmi edzőként működött, úttörő és ifjúsági bajnokokat nevelt.

Közegészségügyi Díj

Dr. Parczen Józsefné Dr. Bod Magdolna

1956-ban szerezte meg az orvosi diplomát, 1960-ban az iskolaorvosi szakképesítést, 1970-ben a labor szakorvosi szakképesítést.
Orvosi pályáját a gyulai Kórház Csecsemő-otthonában és a Gyermekkórházban kezdte. Ezt követően a Szarvasi Járási Tanács Egészségügyi Osztályán közel nyolc éven át segítette Szarvas és vonzáskörzetének egészségügyi ellátását. Öt évet töltött a Békéscsabai Kórház laboratóriumában. Itt szerezte meg szakképesítését. 1973-tól nyugdíjba vonzulásáig 15 éven át vezette a szarvasi Egyesített Gyógyító Intézmények laboratóriumát. Mind a hozzá forduló páciensek, mind orvos kollégái becsülték, szerették és tisztelték szakmai tudása, segítőkészsége, kedvessége miatt. A rábízott és az általa felvállalt feladatokat tudása legjavát adva végezte.

Védelmünkért Díj

Radics Attila

Rendőri szolgálatát 1997-ben kezdte a Szegedi Rendőr-tiszthelyettesi Iskolán. Az iskola elvégzését követően a Szarvasi Rendőrkapitányság állományába került, kezdetben járőri beosztásban. Átlagon felüli szorgalmával hamar felhívta elöljárói figyelmét: intézkedési készségét, kulturáltságát, szorgalmát, tehetségét elismerve magasabb beosztásba helyezték. Körzeti megbízotti beosztásba került, ahol jelentősen hozzájárult a közrend, közbiztonság szinten tarásához, javításához. Munkája mellett szaktanfolyamok elvégzésével gyarapította tudását. A Kapitányság keretében aktív sporttevékenységet folytat, részt vesz a belügyi sportrendezvényeken. Szolgálatát Szarvas és Békésszentandrás területén látja el. Eddigi munkájáért több kitüntetést kapott.

Szarvas Város Baráti Körének kitüntetései

Szarvasért Emlékplakett

Ezüst fokozat

Bődi János

1985-től tagja a Baráti Körnek. Tizenöt éven keresztül tagja volt a Választmánynak is. Aktivitásával, szókimondó véleményével jelentősen hozzájárult az Egyesület munkájához.
A város fejlesztésében, építésében, kulturális értékeinek gyarapításában nemcsak mint vállalkozó, de mint a baráti köri tag is lokálpatrióta érzelemmel vett és vesz részt.

 

 

Medvegy Pál

20 éve tagja a Baráti Körnek. Mint Budapesten élő szarvasi, folyamatosan dolgozik a budapesti csoport vezetőségében, valamint a Baráti Kör Választmányában. Nemcsak a Budapesten élő szarvasiak találkozóinak szervezője, de tavasztól őszig a szarvasi rendezvények segítője és résztvevője. Munkájára a Baráti Kör mindig számíthat.

 

Dr. Gervain Mihály

A Baráti Kör alapítója és jelenleg is a Választmány tagja. Azon tagjaink közé tartozik, akik nem a város szülöttei, viszont családi kötődés révén vesz részt a Baráti Kör munkájában. Minden lehetőt elkövetett, hogy Szarvas fürdőváros lehessen. Nem rajta múlott, hogy nem lett az. A vezetése alatt álló Orosházi Kórház rekonstrukciója és fejlesztése a szarvasi betegellátás színvonalát is kedvezően befolyásolja. A város egészségügyi helyzetét folyamatosan figyelemmel kíséri, a lehetőségeihez mérten segíti.

Bronz fokozat

Dr. Búzás László

A ma is népszerű Szarvasi Krónika c. periodika, amely Szarvas múlt és jelenbeli történetének krónikája, egyik alapító és szerkesztőbizottsági tagja. Évtizedek óta jelennek meg szakmai, ill. helytörténeti írásai. Az Óvóképző Főiskola főigazgató-helyetteseként ment nyugdíjba. Ma is tanít, így több mint fél évszázada végez oktató-nevelő munkát.
25 éven át volt az Óvóképző Intézet asztalitenisz-csapatának edzője. Pedagógusi munkásságával jelentősen hozzájárult a Baráti Kör célkitűzéseinek megvalósulásához.

Lagzi Veronika

Békés Megye Képviselő-testülete Székely Mihály Szakközépiskola és Szakképző Intézetének tanulója. A ruhaipari szakcsoportban kimagasló tanulmányi eredményt ért el. Több megyei tanulmányi versenyen vett részt. Kimagasló tanulmányi eredménye mellett az iskolában végzett közösségi munkája is kiemelkedő.
A Művészeti Alapiskola néptánc tagozatára járt. Tagja volt a Sköcök Táncegyüttesnek. Két év óta a táncol a Tessedik Táncegyüttesben. Több neves hazai és külföldi rendezvényen vett részt. Az országos táncfesztiválon kiváló minősítést kapott.

*

A Baráti Kör Elismerő oklevéllel és könyvutalvánnyal jutalmazta Farkas Pétert és Laurik Lenkét, a szarvasi Vajda Péter Gimnázium tanulóit, a megyei és országos tanulmányi versenyeken való kimagasló szereplésükért.