A Szarvasi Arborétum növényei

Szíjártó Péter
A mályvacserje
(Hibiscus syriacus)

A 70 nemzetséget magába foglaló mályvafélék családja (Malvaceae), s benne az 1200 faj közül csak kevésnek az elterjedési területe nyúlik át a mérsékelt égöv szélességeire. A mályvafélék rendjébe egyéb családoktól eltérően sok lágyszárú növény tartozik. Vannak félcserjék és kisebb fák is. Az utóbbiak azonban soha nem érik el azt a méretet, amit a rokonság más családjaiba tartozók. Ezektől egyébként elég nehéz őket megkülönböztetni.

A mályvafélék fajai kedvelik a fényben gazdag, világos termőhelyeket. Ezért leginkább a félszáraz szubtrópusi és trópusi vidékeken tenyésznek, és kerülik a nedves trópusi esőerdőket.

Tudományos nevével ellentétben a mályvacserje (Hibiscus syriacus) nem Szíriából, hanem Kínából és Indiából származik. 2-4- méter magasra növő cserje, előfordul mereven felálló vesszőjű változata is, de gyakori a bókoló ágrendszerű megjelenés is. Virágai az új hajtások oldalán nyílnak, júniustól-októberig. Az alapfaj virága ibolyaszínű vagy fehér, a díszváltozatoknál a hófehértől a sötét liláskékig minden árnyalatban előfordul. Virága lehet szimpla, félig telt vagy telt, kisebb és nagyobb méretű. A mályvacserje az egyik legszebb, a nyár elejétől őszig - tehát virágszegény időben - nyíló nagyvirágú cserjénk, mely a jó termőhelyet és az öntözést sokáig, tartó gazdag virágzással hálálja meg. Igénytelen, ezért bárhol megél. Kertbe, szoliterként és csoportosan ültethető, sövénynek is kiválóan alkalmas. Metszést nem igényel, de jól tűri. Tavasszal nyírjuk, hogy utána módja legyen a virágzó hajtások kinevelésére.


A (valóságban) rózsaszín (A), kék-piros (B) és piros (C) mályvacserje

Az alapfajt tavaszi mag-vetéssel, a fajtákat, változa-tokat oltással, dugványozással szaporítjuk. Legkedveltebb változatai a kék virágú 'Blue Bird', a piros virágú 'Woodbridge' és a fehér virágú, piros közepű 'Red Heart'. Teltvirágú változatai közül a 'Violaceus Plenus' kékeslila és a 'Carneus Plenus' rózsaszínes változata a legelterjedtebb. Igen érdekes a sötétlila, teltvirágú, tarka levelű változata is ('Meehanii').

Az Arborétumban 2003 tavaszán igen sok változatát ültettük ki.


Kék mályvacserje


Szarvason előállított, fodros virágú, hófehér mályvacserje