Blaskó Mihály
Búcsú a huszadik századtól
Rím Könyvkiadó, Nyíregyháza, 1999

A régi szarvasi határ távoli, kisszénási tanyavilágában született, s már évek óta szűkebb szülőföldjén, Kardoson élő költő az első - magyar és szlovák nyelvű - verseskötetének megjelenése után 1999-ben újabb kötettel lépett a versszerető közönség elé. A költő bemutatása szükségtelen, a Szarvasi Krónikában több méltatás jelent meg munkásságáról, s közzé-tettük pályája fontosabb adatait is.

A verseskötet lassan már három éve jelent meg, meglehetősen visszhangtalanul, de ez volt, s ez ma is a költő, különösen a vidéki, kisvárosi lírikus sorsa. Ideje tehát törleszteni adós-ságunkból. A ciklusokra bontott kötet versei jól felismerhető egységet képeznek a költő elsőként megjelent Múltam álmába visszamennék című kötetének verseivel. Az elmúlt három évtizedben - mely korszakból a versek származnak - a költő jellegzetes, jól felismerhető egyéni lírai világot teremtett.

A szerzőnek a szülőföld, az eltűnt ifjúság iránti vágyakozását, nosztalgiáját a kötet több verse képviseli. Gyökereit öntudatosan, büszkén vállalja, a már csak nyomokban fellelhető tanyavilágban született, s gyermekéveit is itt töltő poéta:

Tanyán a verset nem tanítják,
A gyermek trágyát hord, disznót legeltet.
De ha a széles nagykaput kinyitják,
Vágyak, szavak ördögszekérként útra kelnek

(Ördögszekér)

 

 

A kötet több verse a világgal, önmagával való meghasonlás lelkiállapotában született, s borongós hangulatú. Borongós, mert egy ember életéről szól, s annak mérlege gyakran negatív. Az élet már csak ilyen. Megkeseredettség, reménytelenség, csalódottság, kilátástalanság érzése gyakran ragadja hatalmába a költőt már férfikora delén:

Harminchat év életemből eltűnt,
Szemem hűvös, lelkem jéghideg.
Halni hagyott, aki élni megszült,
Ellobbantak lángoló hitek.

(Intonáció VIII.)

Filozófikus hangulatú verseit át-átszövi a halál gondolata. A halál azonban nem félelmetes, nem riasztó, inkább már-már vonzó megoldásként jelenik meg: /Vágy hevít, kitörni bánatomból,/ Vagy harmatként halni, szelíden./ (Intonáció VIII.), /S találunk-e más orvosságot/Mint hűs nyugalmát a halálnak?/ (Mit tudjuk mi)
A visszavonulás, a feladás hangjai mellett - olykor egyidejűleg - ellenpontként megjelennek a dac, a győzni akarás hangjai:

Kövér koca a vályúhoz csörtet,
Habzsol moslék-élet-örömöt.
Moslék-gondok életemre törnek,
Sors-ólamból egyszer kitörök.

(Intonáció X.)

Egyes versei pedig üdítő színfoltként már életörömöt, epikureusi gondolatokat, fölényes életszemléletet tükröznek, hetyke, fiatalos hangon:

Mert az életet elviselni,
Csak úgy lehet, ha iszunk néha.
A napjainkat szebbé tenni,
A poharat emelni még ma.

Mert ami jót ma elmulasztunk,
A gyönyört fölhabzsolják mások.
Ha se nem ittunk, se nem ívtunk,
Kiszáradunk, mint a kóró virágok.

(Dévaj dal a Tokaji hegy levéhez)

A szerelmi lírát a kötet két ciklusa (Egy szerelem története, Talpig fehér ruhában) képviseli, melyek a kötet harmadát teszik ki. "Minden poéta... oly mértékben kiváló... amilyen fokig megszállja lelkét a múzsa" (Platón). Talán ezért legerőteljesebb az elsöprő érzelmekről tanúskodó szép és fájdalmas szerelmi lírája, melyben elemi erővel jelentkezik a társra találás, a valakihez való tartozás igénye, olykor a beteljesületlen szerelem szenvedése, s az örök remény:

Az én szerelmem hitem és erőm,
Biztonságom, tartásom, menedékem.
Az én szerelmem múltam és jövőm,
Az én egyetlen kincsem földön-égen.

(Az én szerelmem)

A tokaji hegy távolodik tőlem,
S vele minden, a szép emlék, a bánat.
Az élet hegycsúcsáról lemenőben,
A völgy ölén tán végül megtalállak.

(Tokaji táj távolodó vonatból)


Blaskó Mihály mestere a finom rezdülések, hangulatok, szituációk lírai kifejezésének, ezúttal csak egyet emelünk ki a Hited megtartott téged című verséből:

Annyi év s elválás után,
Ajtódnál állok még sután,
Irgalmat nem remélve.
De szívem dobban, láthatom:
Belépek újra, félve.

A kötetet több művészi rajz, metszet - köztük néhány Ruzicskay is - díszíti. A sokszínű kötet három verse jeszenyini intonáció, önálló ciklust szentel Tokajnak, néhány istenes, illetőleg társadalmi-politikai indíttatású verset is tartalmaz, de igazi erőssége a szerelmi lírája. A versek segítenek eligazodni az érzelmek, a világ olykor bonyolult viszonylataiban, lelki támaszt is nyújthatnak a fogékony embernek, ezért is kívánok minél több olvasót a kötetnek.

Dr. Molitorisz Pál                  

Blaskó Mihály
Az én szerelmem

Az én szerelmem fehérebb a hónál,
Az én szerelmem zöldellőbb a rétnél.
Az én szerelmem pirosabb a bornál,
Az én szerelmem kékebb a kék égnél.

Az én szerelmem szelídség alázat,
Fejét vállamra hajtja, mint a rózsa.
Az én szerelmem egyszerű varázslat,
Mert ő a rég megszelídített róka.

Az én szerelmem hitem és erőm,
Biztonságom, tartásom, menedékem.
Az én szerelmem múltam és jövőm,
Az én egyetlen kincsem földön-égen.

Az én szerelmem fehérebb a hónál,
Az én szerelmem véresebb a vérnél.
Az én szerelmem izzóbb a tűzfolyónál,
Az én szerelmem keményebb a jégnél.

Az én szerelmem még messze van tőlem,
Várja, hogy végre szívemhez találjon.
Az én szerelmem úgy sarjad belőlem,
Mint hóvirág a jég alatti tájból.