A Szarvasi Arborétum növényei
Szíjártó Péter
A közönséges orgona
(Syringa vulgaris)


Edelfieder in Sorten

Az orgona (Syringa) nemzetség kb. 30 fajt foglal össze, amelyek Kelet-Ázsiában és Délkelet-Európában elterjedtek. A nyáron zöld vagy ritkábban örökzöld cserjék - mint pl. a kínai S. sempervirens - levelei osztatlanok., alkalmanként szárnyasak is lehetnek. Virágaik végálló vagy oldalhelyzetű bugákban nyílnak, amelyek a tavalyi hajtások csúcsrügyéből jönnek létre, a középső csúcsrügy pedig elcsökevényesedik.

A közönséges orgona (Syringa vulgaris) 3-8 m-re növő cserje vagy kisebb fa. Törzsét és idősebb ágait apró cserepű kéreg fedi. Fiatal hajtásai zöldek vagy sárgásszürkék. Rügyei a hajtások végén párosával állnak. Levelei tojásdadok vagy széles tojásdadok, kihegyezettek, 5-12 cm hosszúak. Virágai rendszerint lilák, dús, végálló bugákban nyílnak.
Kelet-balkáni flóraelem, a Balkán-félsziget nagy részén, Dél-Erdélyben és Dobrudzsában honos. Ültetve és elvadulva Közép- és Nyugat-Európa számos helyén megtalálható. A Balkánon leginkább a mészkőhegységek sziklás lejtőin, karsztbokorerdőkben, főleg a keleti gyertyánnal együtt fordul elő.

Melegkedvelő faj. Termőhely tűrése széles, a túlságosan kötött, nedves talajokat azonban kerüli. Szárazságtűrő és erősen fényigényes. Tőről és gyökérről jól sarjadzik, gyökérsarjaival gyakran agresszíven terjeszkedik.

Szép, illatos virágai miatt korán termesztésbe vonták. Kelet-Európában már a 15. században elterjedt. A termesztésben számos változata alakult ki, többek között fehér és teltvirágú formák is. Ma mintegy 9oo kultivárja ismeretes. A tőalak sarjakkal vagy magvetés útján könnyen szaporítható, a díszváltozatokat oltással vagy szemzéssel szaporítják.

Legkedveltebb kerti változatai a S. v. 'Andenken an Ludwig Spath' (2o-3o cm hosszú, szép alakú, kúpos bugájú, szimpla sötét bíborpiros virágú fajta), a S. v. 'Charles Joly'


Syringa 'Mme Lemoine'

Telivirágú orgona

(2o cm hosszú, tömött, keskeny bugában nyílnak a telt, sötét mélyvörös virágok), a S. v. 'Mme Lemoine' (jó alakú, 2o-25 cm-es, tömött kúpú bugában nyílnak a telt bimbóban sárgásfehér, kinyílva hófehér virágok). Különlegesség a S. v. 'Primrose' (szimpla, világossárga virágú).

A virágok április-májusban nyílnak. Az orgonák népszerűségüket szép virágzásuk mellett edzettségüknek is köszönhetik. A vad alapfaj csaknem mindenhol megél, sűrű, tarackoló tövével meredek rézsük megkötésére is alkalmas. Használhatjuk nyírott sövénynek, de ültethető csoportosan is vagy egyedülálló bokornak, kisméretű fának parkokban, kertekben egyaránt.

A nemes fajták kissé igényesebbek, száraz, sovány talajon keveset virágoznak. Ültetésre elsősorban a szimpla, nagyvirágú változatok valók, mert a teltvirágú változatokban az eső és öntözővíz, valamint a pára "rozsdásodást" okoz.

Az Arborétumban az említett változatokon kívül nyáron virágzó fajok is pompáznak.


Zsáky István: Tavaszi ártér