Egy szép kis könyvről!
Dr. Szilvássy-Vermes: Jókai Mór
Komárom, 2000

A napokban került a kezembe dr. Szilvássy László legújabb munkája, amit Jókai Mór születésének 175. évfordulója tiszteletére szándékozott Szarvason megjelentetni.

Jókai Mór közismerten a magyar irodalom kiemelkedő alakja - a nagy mesélő -, aki 1893-ban nyerte el a "Szarvas Díszpolgára" kitüntető elismerést. A cím odaítélése irodalmi munkássága előtti tisztelgésen túl, politikai szerepvállalásának is szólt. Meggyőző és messzire mutató felszólalásával jelentős érdeme volt abban, hogy Móricz Pál (1878-1884) balközéppárti szarvasi képviselőt a szarvasiak a Parlamentbe küldtek.

Az elmúlt év (1999) novemberében a Városi Könyvtárban történt bemutatkozása alkalmával megkérdeztem tőle, hogy áll a Jókai Mórról írt munkájának kiadása. Akkor tulajdonképpen óvatosan kitérő választ adott, csupán utalt arra, hogy Szarvas Város Önkormányzatának támogatását kérte. Információim szerint ezt meg is kapta, majd később - nem igazán tudható miért - megvonták a támogatást "pénzhiányra" hivatkozva. Most a válasz a kezemben van, egy klasszikus külsejű, esztétikus kis könyv formájában.

Jókai Mór - Jókai és szülővárosa címmel dr. Szilvássy László és Vermes Gábor történész társszerzők munkáját kiadta Komárom Város Önkormányzata 500 példányban. Nem vállalkozhatom arra, hogy irodalomtörténeti tudományossággal elemezve szóljak erről a munkáról. Ám mint egyszerű érdeklődő olvasónak van véleményem, és annak is lehet, aki ezt az igazán igényes szép kiadású könyvet kézbe veszi, és elolvasva megérti a szerzők tiszteletre méltó szándékát.

Hiba lenne kézlegyintéssel elintézni ezt a munkát csupán azért, mert egy mezőgazdasági kutató és egy történész "követte el". A két társszerzőnek eszébe sem jutott, a nagy romantikus irodalmi örökségét bemutatni, méltatni, azt már megtették mások! Jókairól mindig van mit írni még ma is. A két társszerző tisztelegni akart csupán Jókai születésének 175. évfordulóján, erre az alkalomra felhívni a figyelmet. Céljukat feltétlenül elérték, bizonyos nehézségek árán is.

Dr. Szilvássy "Szarvas Város Díszpolgárát", az embert akarta ábrázolni. A Jókairól eddig kialakított, megőrzött képet így is ki lehet fejezni. A leírtak tényeken nyugszanak és így is ki lehet emelni emberi és írói nagyságát. Nincs utalás e munkában arra, hogy Jókai Mór "Szarvas Város Díszpolgára", ez a kiadó kifejezett kívánságára kimaradt, talán éppen azért, mert szülővárosának, Komáromnak nem díszpolgára, ismereteim szerint. Vermes Gábor pedig azokat a szálakat igyekezett kibogozni, melyek a nagy alkotót szülővárosához kötötték, és munkásságára hatást gyakoroltak.

A két társszerző egymástól függetlenül írta meg munkáját, - nem ismerték egymást - ezért vannak benne átfedések, de ezek semmit nem vonnak le a munka értékéből. A korabeli képek jól egészítik ki a mondandót és talán ilyen összeállításban sehol sem jelentek meg eddig. A technikai kivitelezés szinte bravúr és méltó ehhez az esztétikus, szép kivitelű kis könyvhöz.

Ez a munka is Szilvássy László elpusztíthatatlan, kitartó szorgalmának és széles körű érdeklődősének újabb bizonyítéka. Szívesen ajánlom ezt a könyvet mindazok figyelmébe, akik a helyi irodalmi értékeket, a megjelent kiadványokat érdeklődéssel követik. Megjelenési formájában eltér ez a munka dr. Szilvássy korábbi helytörténeti kiadványaitól, de része Szarvas irodalmának, helye van könyvespolcunkon akkor is, ha nem Szarvason adták ki.

Molnár László