Szarvasi Méhész Baráti Kör
1924 - 1974
Jubileumi kiadvány, Szarvas, 1999

Izléses kiadvány jelent meg a Szarvasi Méhész Baráti Kör fennállásának 75. évfordulójára. A köszöntőben - melyet Babák Mihály polgármester írt - a méhek páratlan szorgalmát, céltudatos társadalmi életformáját, ősi ösztöneinek következetes, tiszta megnyilvánulását állítja példaképül a ma emberének. Kohut József, az egyesület elnöke előszavában emlékezett mindazokra, akik alapították a kört, majd munkájukkal, odaadásukkal biztosították annak folytonosságát.

Benke György írta a visszatekintőt, melyből megtudjuk, hogy 1924-ben Némethy Samu polgári iskolai igazgató elnökletével alakult meg a méhészeti egyesület.

A második világháborút követően az egyesület a Földműves Szövetkezet irányítása alá került. Ekkor 57 méhész 547 családja csak annyi mézet adott, amennyi a családoknak és a szomszédoknak volt elegendő.

1980-ra a tagság már 100 méhészből állt. 1991-ben az úgynevezett rendszerváltással egyidőben az egyesület is újjászerveződött. Ekkor 97 méhésznek 2523 méhcsaládja volt. Ez átlagosan méhészenként 26 családot jelentett, szemben a 40 évvel korábbival, amikor egy méhészre 10 család jutott. Ez a leadott méz mennyiségében is megmutatkozott, a korábbi 12 tonna helyett már 130 tonna akác és vegyes mézet adtak le a szarvasiak.

1997-óta a Szarvasi Méhész Baráti Kör elnöke Kohut József, az elnökség tagjai: Demeter Mihály, Hipszki János, Makan János és Csenkei Attila, pénztáros Kondacs Mihály. Ma már egy-egy gazda 50-60 családdal rendelkezik, és családi vállalkozások formájában méhészkednek.

A kiadványból - Szabó János segítségével -hasznos információkat tudhatunk meg a méhekről, szokásaikról, a mézről, virágporról, propoliszról, viaszról, a méhpempőről és a méhméregről. (Csenkei Attila összeállítása.)

Dr. Bakos János arról írt, hogy milyen fontos szerepe van a méheknek a megporzásban. A méhek megporzó tevékenysége a termés mennyiségének növelésében alma esetében 90 %-ban, szilvánál 20 %-ban, vörösherénél 70 %-ban játszik szerepet.

Dr. Deák Sándor belgyógyász szakorvos a méz és a méhészeit termékek hatásáról írt tájékoztatót. Makan János a szakmai és érdekképviseleti szervek felépítéséről és működéséről írt, a kiadvány végén az elődökről, Tessedik Sámuelről és Koltay Pál munkásságáról szóló írások olvashatóak, valamint azok névsora, akik sokat tettek és tesznek a Szarvasi Méhész Baráti Körért.

Az igényes, szép kiadvány - bárki veszi is kezébe - hasznos és érdekes olvasnivaló, s részt kíván magának a helytörténetben is.

Petneházi Andrea