Bohnyát Zsuzsanna
Kertész legyen, aki boldogságra vágyik
Visszatekintés a 40 éves múltra

Ez a kínai bölcs mondás jutott eszembe; amikor kezembe vettem a tollat, hogy visszatekintsek a Tessedik Sámuel Kertbarát Kör 40 évére. Az emlékek felidézésében. segítségemre voltak az alapító tagok és mindazok; akik sok éve hűséges tagjai közösségünknek.

Az ő visszaemlékezéseik alapján tudjuk, hogy a szarvasi kertbarát kör 1959-ben alakult 25 fős létszámmal. Alapítója és vezetője Szalai Mihály, a HAKI akkori igazgatója volt. Mivel a tagság zöme a Mótyói szőlőkben lakott, az első összejöveteleiket az ottani iskolában tartották. Később bővült a kertet szerető, lelkes gazdák köre, egyre több városi érdeklődőt vonzott ez a nemes szándékkal tömörülő civilszervezet. Így összejöveteleiket a Mezőgazdasági Technikumban, a régi KIOSZ helyiségeiben, az Árpád Szállóban és a mai Fő Téri Iskolában tartották.

1962-ben új vezetője lett a körnek Dr. Keresztúrszki János az ÖKI fiatal kutatója. Az ő munkásságához fűződik a szakmai bemutatók bevezetése.

1966-ban Szirony Mária lett a szakmai irányító. Ekkor az újonnan felépült Vajda Péter Művelődési Központban voltak a rendszeres találkozók. Ezt az időszakot élményekben gazdag kirándulások, eredményes kiállítások jellemzik.

1975-ben a tagság Denk Antalt a DATE Főiskola Kara főkertészét választotta meg vezetőnek. Az ő idejében jó kapcsolat alakult ki a szentesi és pomázi kertbarátokkal.

1976-ban Grecsnyik Endre növényvédő vette át a szakmai vezetést. Ekkor kezdték a rendszeres naplóvezetést. A naplóvezetést Gáspár Györgyné (későbbi nevén Wéber Istvánné) kezdte meg, majd ezt a munkát Sznyida Györgyné folytatta, jelenleg pedig Püski Imréné a kör krónikása.
1978-ban a szakmai vezető mellé elnököt is választott a tagság, Kugyela Pál személyében, ezzel egy időben a szakmai irányítás is átkerült Kiszely Tamás kezébe. Az új vezetés jó szervező munkája eredményeként fokozatosan emelkedett a kör taglétszáma.

1981-től dr. Ruzs Molnár Ferenc főiskolai tanár vette át a szakmai irányítást. Ettől kezdve rendszeresen, kéthetenként tartották a foglalkozásokat a Művelődési Központ Pinceklubjában. Az előadások szervezésében sok segítséget nyújtott a Művelődési Központ vezetése és a TIT Városi Szervezete.

A kör 25. évfordulóján a tagság létszáma már 113 fő volt. A jeles évforduló alkalmából a kör felvette Tessedik Sámuel nevét. A kertbarát mozgalom a 80-as években fellendült. A rendszeres szakmai előadások, kirándulások, termékbemutatók, borversenyek, kolbászversenyek vonzották az embereket. Itt szeretném megemlíteni azoknak a nevét, akikre a termékbemutatókon, házi versenyeken mindig számítani lehetett †László János, Hajdú Pál, Litauszki Pál, †Mótyán Pál, Zvada Mihály, Raduska Mihály, †Bába János, Sramkó Jánosné, †Kővári András, Sajtos József, Klimaj Pál, Kondacs Mihályné, †Hraskó István, †Kugyela Pál, Várnagy János, Litauszki János, Csilik Ferenené, Borgulya Mihályné, Sonkoly Mihály, Rózsa Sándomé, Benke György, Gerhát Pál, †Keresztúrszki János.

A szakmai bemutatókat rendszerint valamelyik kertbarát köri tagnál tartottuk. Az őszibarack metszését Roszik Mihálynénál, a szőlő szaporítását Kondacs Mihálynénál a borkészítést Furár Istvánnál.
1990 január 1-jétől a kör elnöke Mótyán Tibor, szakmai vezetője 1991-től Demeter Péter kertész. Jelenlegi taglétszámunk 107 fő, a vezetőség 9 tagú.

A kör fennmaradása nem kis mértékben köszönhető annak, hogy 1996-ban saját otthonra leltünk a Szlovák Közösségi Házban, ahol összejöveteleinket és rendezvényeinket tartjuk. Programjainkat egy évre előre tervezzük, melyekben évek óta hagyományszerűen megrendezésre kerül a házi bor- és kolbászverseny valamint a disznótor.

És végezetül arról, miért választottam címnek a kínai bölcs mondást?

Aki kertészkedik az ültet, nevel és termel. Nehéz, de nemes munka során kertjét széppé tudja tenni, és egy szép kertben van félteni- és őriznivaló is. A jó kertész ismeri minden fáját, még azt is tudja, milyen madarak fészkelnek a kertjében. A kertben csend van, jó levegő veszi körül az ott munkálkodó embert. Itt elfelejti az ember a fáradságot, munkája közben itt-ott felhangzik egy-egy szívet-lelket gyönyörködtető madárdal is.

Ha tervszerűen ültette be valaki a kertjét, akkor szinte a vetéstől kezdve folyamatosan van betakarítnivalója is. A kertészkedés mindenkinek örömet szerez, az öröm pedig boldoggá teszi az embert.

Ez a szép munka szinte meg is változtatja az embert, jó baráttá válik. A tagok tiszteletet, megbecsülést éreznek egymás iránt. Ez kovácsolja össze ezt a kis közösséget is, amely immár 40 éve tevékenykedik. Abban reménykedem, hogy ez a barátság továbbra is legalább ilyen szellemben él tovább.


A balatoni borvidéken 1977-ben
Első sor (balról jobbra): Borgulya Pál, Mótyán Tibor, Farkas Mihályné, Hajdú Pálné, Klimaj Zsuzsanna. Második sor: Borgulya Jánosné, Püski Imréné, dr. Kepenyes Jánosné, Litauszki Erzsébet. Álló sorok: Litauszky György, Litavecz János, Borgulya Mihályné, Borgulya Mihályné, Litavecz Jánosné, Rabkovszki György (takarva), id. Hajdú Pálné, Kudlák Jánosné, Mótyán Pálné, Kudlák János, Janurik Pálné, Medvegy Mihályné, Szabó Lajosné, Medvegy Mihály, Nagrant Jánosné, Mótyán Györgyné, Galla Ferencné, Hajdú Pál, Raduska Mihály