Bevezető

Ez az év, a Millennium éve, a magyar nép történetének kiemelkedő évfordulója. Most ünnepeljük a magyar államalapítás, a kereszténység felvételének ezeréves évfordulóját. A Szarvasi Krónika 14. számában erre is emlékezünk: képekkel, írásokkal.

E számunk központi témája - a 9. szám után - ismét a sport. Szerzőhármasunk a sikeres, népszerű, közönséget vonzó sportág, a kézilabda történetét dolgozta fel. Ma már csak kevesen tudják, hogy 1948-ban a szarvasi csapat bekerült az NB I-be, csupán az anyagi nehézségek gátolták abban, hogy a legfelső osztály bajnoki küzdelmeiben vegyen részt. Jellemzi a helyi kézilabda magas színvonalát, hogy szerepelt már a városban a magyar válogatott, többször játszottak itt külföldi csapatok is. Alapos munkát végeztek a szerzők: közel 100 archív fotó és szinte teljes névsor mutatja be a szarvasi kézilabdacsapatokat a kezdetektől napjainkig.

Interjú-rovatunkban - hagyományainktól eltérően - most olyan interjúalanyt szólaltattunk meg, aki nem hagyta el a várost, egész életművét itt alkotta meg. Az "életmű" egy vállalat: a Vas-Fémipari KTSZ; mai nevén Vas és Fémipari Rt.

A Múltunkat idézve c. rovatban megismerkedhetnek az olvasók a választókörzet képviselőivel a kezdetektől, 1861-től - amikor Tatay István gimnáziumi igazgató volt a képviselő - 1944-ig, amikor a Debrecenben ülésező új Nemzetgyűlésben hárman is képviselték a körzetet. Tepliczky János képviselő életével részletesen is foglalkozik egymásik tanulmány.

Folytatjuk dr. Domán Imre állatorvos emlékiratainak közlését. Fantasztikus emlékezet, határozott politikai értékítélet, megbízható adatok jellemzik az írást; történelmi forrásmunkának is kiváló.
Tessedik Sámuel, Szarvas polihisztor lelkésze posztumusz díszpolgári címet kapott. Ebből az alkalomból mutatjuk be a család három nemzedékének egy-egy tagját.

Tíz esztendeje hunyt el dr. Tóth Lajos, a Szarvasi Krónika alapító szerkesztője. Egykori szerkesztőtársa egy tömör, egész munkásságát áttekintő tanulmányban tiszteleg előtte. E tanulmány alapja lehet a későbbi kutatásoknak.

Több írás foglalkozik egy-egy kisebb szerveződés történetével: a Kákai Legeltető Társulat, a Kertbarátok Körének és a Méhészek Baráti Körének története ismerhető meg - ez utóbbi kettőt dióhéjban.

Rendkívül gazdag a Szemle rovata. Kilenc önálló kiadvány jelent meg Szarvason a közelmúltban; ezeket is bemutatja a Szarvasi Krónika 14. száma.

Hasznos és kellemes időtöltést kíván minden Kedves Olvasójának:

a Szarvasi Krónika Szerkesztősége