A Szarvasi KOMÉP Városgazdálkodási Kft.

Helye és szerepe a városüzemeltetés feladatkörének ellátásában

1992. január 1-jétől a korábbi Költségvetési Üzem 20 millió Ft törzstőkével 100 %-os önkormányzati tulajdonnal egyszemélyes kft.-vé alakult.

Cél: a korábbi működő vagyon, dolgozói létszámmal egy szervezeti egységben ellátni az önkormányzat kötelezően előírt feladatait, és mindazon szolgáltatásokat, melyet közvetlen befolyással az önkormányzat felügyelete alatt kíván tartani.

1992-1994 évig terjedő időszakban bizonyítani kellett, hogy az önkormányzati vagyon ebben a formában történő üzemeltetése ésszerű és célravezető. A bizonyítást nehezítette az, hogy a tervszerű beruházások biztos jövő kép híján csak szándékszinten maradtak. Beruházásra ezért nem került sor. Ugyanakkor rövid időn belül a korábbi 10 tevékenységi kör 16-ra bővült. Vezetői, irányítói, adminisztrációs létszám szintentartása mellett - a közhasznú foglalkoztatás lehetőségével - a fizikai dolgozók foglalkoztatása 30-40 fővel bővült. A tevékenységeket ágazati rendszerbe szerveztük, önálló költséggazdálkodást valósítottunk meg.

1994-1998 közötti időszakban stabilizálódott a szervezettség, két új tevékenység felvállalására is sor került (belvíz, sportlétesítmények). Az ágazatok önálló vezetéssel éves szakmai gazdálkodási terv alapján működnek úgy, hogy a munkacsúcsokat házon belüli átszervezéssel, eszközállomány többcélú használatával gazdaságosan, és eredményesen tudjuk kezelni.

Az összes foglalkoztatott dolgozó éves átlaglétszáma 160 fővel stabilizálódott. Kapcsolatunk a testülettel mindig kifogástalan volt. Döntést megalapozó javaslatainkat jószándékkal kezelték, jórészt támogatták, és a végrehajtást segítették. A hivatal apparátusával munkakapcsolatunk eleinte akadozott, főként a presztízsféltés miatt. Egyesek fejében lassan tisztult le az, hogy nem egymás ellen, egymás helyett, hanem együtt kell dolgoznunk a város üzemeltetése során. A hivatalban hatósági, míg a KOMÉP-ben végrehajtási feladatok határozzák meg a tennivalót.

Az elmúlt 4 évben szűkös anyagi lehetőséget kaptunk, ami a mindennapi feladatok ellátását lehetővé tette, de fejlesztésre, eszközállomány-cserére módot nem nyújtott.

Ennek eredménye az, hogy a jövőben jelentős saját és pályázott pénzforrást kell teremteni a minőségi feladat végrehajtásának biztonsága érdekében.

Szarvasi KOMÉP Városgazdálkodási Kft. által végzett tevékenységi körök:

1. Köztisztasági feladatok (közterületek takarítása).
2. Szilárd hulladékok gyűjtése, szállítása, lerakása, szeméttelep fenntartása.
3. Szippantásos szennyvíz szállítás szennyvíztelepi átadással.
4. Zöldterület, liget fenntartás.
5. Önkormányzati erdők ápolása, erdőtelepítés.
6. Gyepmesteri telep működtetés.
7. Lakásgazdálkodás, nem lakás céljára szolgáló helyiség kezelése.
8. Út, - híd, - járda, - kerékpárút üzemeltetés, kezelés.
9. Fürdő, - strand üzemeltetése.
10. Piac, vásártér üzemeltetés.
11. Temetkezési tevékenység.
12. Üveges - kölcsönzőbolt-üzemeltetés.
13. Ipari létesítmények üzemeltetése.
14. Belvízvédelem, befogadó belvízcsatorna üzemeltetés.
15. Építési tevékenység, gáz, - víz, - szennyvízcsatorna-építés.
16. Homokbánya üzemeltetés.
17. Saját gépek, eszközök javítása.
18. Szállítási tevékenység.

Az önkormányzattal együtt az a közös cél vezérelt minket, hogy a város lakosságát lehető legkisebb anyagi hozzájárulásra kényszerítsük, mivel a megélhetési gondokkal küzdő emberek sokasága még nem képes szuperszintű kötelezően előírt szolgáltatásokat megfizetni. De az önkormányzat sem képes adott esetben ezt magára vállalni. Ezért van az, hogy jelenleg 20 éves kukásautók, locsoló, seprűsautó, kézi tologatású fűnyíró, saját gyártmányú tömörítőhenger, 15 éves lánctalpas traktor, ütött-kopott halottasautók képezik gépparkunk gerincét.

A városunk rendezettsége, közterületeink, utcáink állapota munkánk eredményeként, és a lakosság jó szándékú közreműködése folytán jelentősen változott az elmúlt években. A városban 62 km pormentesített burkolt út, és 110 km járda felügyeletét, kezelését, javítását - télen jégmentesítését, hóeltakarítását - kell elvégezni a KOMÉP Kft.-nek.

"Virágos Városért" pályázat bírálata során 1998 augusztusában bizottság szemlézte Szarvast is. A megyében Békés város mellett, a mi városunk kapott külön elismerést rendezettsége, tisztasága és zöldterületek értéke kapcsán.

A KOMÉP Kft. összesen 51 ha füvesített területet gondoz (ez évi 463 ha fűnyírást jelent), 750 m2 virágágyást ápol (ebből 150 m2 rózsa), és 36,2 ha erdőt kezel. Évente 16 ezer virágot és több ezer fát ültet a városban.

Városunk helyzetét javító, értékét növelő munkánk eredményeként:

1. A városi szeméttelep üzemeltetési rendjét 1993-tól megváltoztattuk. Részleges hulladék osztályozást végzünk.
Új szeméttelep kiépítésének igényét 2002-ig sikerült kitolni. Ezzel több 100 millió forintos beruházási költség megteremtésének szükségességét lehetett halasztani.
2. Városunk 8 ha erdőterülettel rendelkezett 1992-ben.
Az elmúlt időben 13 hektár új erdőt telepítettünk saját erőből, és állami támogatással közvetlen a várost szegélyező, korábban elgazosodott területek rekultivációja után. A rekultiváációra 8 millió forint pályázati pénzt fordítottunk.
3. Közterületeinket bővítve a Kacsa-tó környékén, Dr. Melich J. utcában ma parkként kialakított zöldterület gazdagítja városunkat.
4. Földcserével visszaszereztük a Czibula-halom melletti homokbányát, mely kutató feltárás után bányatelekké lett nyilvánítva. Ezzel kb. 15 évre biztosítottuk a város homok- igényét úgy, hogy a kitermelés után víztározóként, és esetlegesen horgásztóként lehet majd azt üzemeltetni. Homokbánya hiányában a homok beszerzési költsége minimum 1/3-dal növekedett volna a városban azt igénylő építők, építtetők számára.
5. Temetkezési tevékenységet átvéve, jó kapcsolatot alakítottunk ki az egyházakkal. Anyagi érőnkhöz mérten a lakosság igényének megfelelően tisztességes szolgáltatást igyekszünk végezni. Elértük azt, hogy a temetkezés Szarvason nem vált a lélektelen vállalkozók piacává.
6. Városmellék kóbor szemétlerakó hellyé változott korábban. Szigorúbb ellenőrzéssel, és állandó takarítással visszaszorulóban van a környezetszennyezés ezen formája.
7. Egyházakkal közösen, önkormányzati pénzeszköz biztosítása mellett jelentős mértékben segítünk a temetők takarítási munkáiban.
8. A városi fürdőt már 20 éve a városi drága ivóvíz bázisról (kevert vízzel) látták el.
Külön vezetéket építettünk ki önkormányzati támogatás mellett, egy 540 m-es, gyógyvíz minőséget adó kúttól, ami a későbbiekben a reumatológia kifejlesztését és a fürdő gyógyászati hasznosításának bővítését tudja megalapozni. A fürdő népszerűsége nem változott: évente 16 000 fő vendég élvezi.

Az elkövetkező időszak feladatai:

1. Több szomszédos településsel együtt pályázva új szemétlerakó kialakítását kell megvalósítani. Beüzemelésére 4 éven belül sor kell hogy kerüljön.
2. A szeméttelep kialakításával egy időben korszerű hulladékudvarokat kell a városban kiépíteni, megoldva a hulladék szelektív gyűjtését, és továbbhasznosítás lehetőségét.
3. A KOMÉP műszaki ellátottságát új, illetve használt, de korszerű gépekkel javítani kell.
4. Város belvízcsatorna rendszerét fel kell újítani, szükséges bővítéseket elvégezni.
5. Erdők fenntartását, ápolását folyamatosan végezni kell.
6., zakaszon. Pl.: Petőfi út, Malom út, Béke út, Deák út stb.
7. Igaz, hogy nem önkormányzati tulajdonban vannak a temetők, mégis több gondot kell fordítani az üzemeltetés ellenőrzésére, belső rend alakítására (parcellázás, úthálózat kialakítás, fásítás, kerítésépítés, urnatemető kialakítása). Szükség szerint ebből a munkából a városnak is ki kell venni a részét.
8. Erősíteni kell a közterület felügyeletet. Meg kell valósítani a mezőőri szolgálatot bel- és külterületen egyaránt.
9. Az idegenforgalom várható bővülésével a városképet tovább kell javítani. Célszerű lenne bizonyos helyeken díszvilágítást szerelni.
10. El kell érni, hogy a város központjában megépüljön az illemhely. Ennek hiánya sok bosszúságot okoz az idelátogatók körében.
11. Piac térségében lévő önkormányzati lakásokat lebontva a piac kibővítésére sor kerülhet.
12. Szakmai, társadalmi szervezeteket be kell vonni a városüzemeltetés során felmerülő problémák megoldásába. Döntéshozatalok előtt ki kell kérni véleményüket (Pl.: Környezetvédelmi előírások, közterület használat módja, városszépítő fejlesztések stb.)

Tudjuk a lakosság érdekeltségi köre más és más, szükségesnek ítélt fejlesztések sem esnek egybe. Mi csupán arra törekedtünk, hogy az általunk tapasztalt, a lakosságot érintő problémák megoldására hívjuk fel a figyelmet.

Összességében megállapítható, hogy a kialakított településüzemeltetési rendszer Szarvason céljának megfelelően működött.

A KOMÉP jelentős vállalkozásokat is folytat, amiből mintegy 200 millió Ft éves bevételre tesz szert, ebben az építőtevékenység a legfontosabb elem.

Mihály István