A PLASTOLUS Ipari Szövetkezet

A valamikori szarvasi járásban az 1950-es évek elején kezdődött meg az a politikai indíttatású szervező munka, amely a kisipari termelő szövetkezetek megalakítását volt hivatott elősegíteni.

1951-ben több ún. KTSZ alakult, illetve szerveződött meg, s ezek egyike volt a mai PLASTOLUS Ipari Szövetkezet jogelődje is.

1951. június 11-én alakult meg az akkori nevén FODRÁSZ Szövetkezet. A 14 fő alapító tag elsősorban fodrász szolgáltató tevékenység végzésére szövetkezett. Az évek múlásával - nem utolsó sorban politikai és gazdasági elvárások eredménye képpen - háttérbe szorult a szolgáltató tevékenység, illetve kibővült fényképész, könyvkötő, dobozkészítő és papírfeldolgozó, majd játékkészítő profilokkal is. Az árutermelő munkát alapvetően a papírfeldolgozás és dobozkészítés jelentette, így nem csoda, hogy még a 80-as években is sokszor mint "dobozosok" szerepelt a köztudatban a szövetkezet.

A papírfeldolgozás mellett egy másik jelentős szakma, a műanyag-feldolgozás jelent meg a cég tevékenységi palettáján, s így a 60-as években a szövetkezet már csak termelő munkát végzett, amely alapvetően az említett papírfeldolgozás, és a műanyag-feldolgozás szakmák sokrétű művelését jelentette. A 70-es évek második felében a szövetkezet elindult egy jelentős fejlődést eredményező úton, ez idő tájt hét önálló termelő részleg alkotta az egyre színesedő tevékenységi kör alapját.

A sokrétű termékgyártás néhány közismert termékcsoportban testesült meg, ilyenek voltak a műbőr reklám - és propaganda cikkek, a sípoló gyermekjátékok, a pvc játéklabdák, újra feldolgozott pvc-fóliák és szalagok, vákumformázott falburkoló elemek, fröccsöntött műanyag játékok, papír társasjátékok, papír csomagolódobozok. Ezek mellett sok más egyéb termék is készült a szövetkezetnél, amelyek egyrészt kereskedelmi forgalomba, másrészt továbbfeldolgozásra kerültek.
Ezekben az években dinamikusan fejlődött a szövetkezet, elkezdődött a Kossuth utcai telephelyen egy több szakaszból álló - pályázati pénzekkel is támogatott - beruházási folyamat, amelynek eredményeképpen a 80-as évek végére kialakult a ma ismert állapot.

A szövetkezetnél az évtizedek múlásával mind több ember dolgozott, és találta meg számítását. A közös üzemi létszám mellett jelentős volt a szövetkezet által foglalkoztatott bedolgozói hálózat is.

Mai nevét a szövetkezet 1976-ban kapta, amikor is egy pályázat során a PLASTic (műanyag), és a LUSorium (játék) szavakat egy O hanggal összekötve, tevékenységére jellemző mozaikszó, a PLASTOLUS nyerte el az elnevezésre kiírt pályázatot.

Az új elnevezés változatlan tevékenységet takart, de alkalmassá vált arra, hogy a szövetkezet külső kapcsolatai építése során színesebben tudta megjeleníteni magát.

A szövetkezet a 80-as években rendszeresen bemutatta termékeit országos kiállításokon, szakmai és fogyasztói vásárokon. A cég vezetése mindig elkötelezett volt a fejlődés érdekében, s ebben nagy segítséget kapott a szövetkezetnél dolgozó jól képzett szakemberektől, valamint az itt dolgozó, a szövetkezethez szorosan - érzelmileg is - kötődő munkatársaktól.

A szarvasi mértékkel - de nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy városunkon túli mértékkel is - jelentős, erős középüzemmé fejlődött szövetkezet, valamint kollektívája több alkalommal kapott gazdasági és társadalmi munkájának elismeréseképpen magas kitüntető címeket. Így a Kiváló Szövetkezet cím mellett jelentős elismerésben részesült az elvégzett társadalmi munkák kapcsán is, valamint több vásár és kiállítás szakmai díja által.

A szövetkezetnél sikeres, sok pozitív emberi tulajdonsággal jellemezhető brigádélet, valamint ifjúsági szervezeti élet zajlott, amely az akkori idők társadalmi-politikai helyzetében jelentős színtere volt a munkavégzésen kívüli emberi kapcsolatok ápolásának.

A 80-as évek végére a kollektíva szép eredményeket produkált, a szövetkezet -elsősorban fiatal dinamikus vezetőinek köszönhetően - lendületesen fejlődött. Gyarapodott a szövetkezet vagyona, kiteljesedett az alkalmazott szakmai kultúra, kialakult a teljesítményeket egyre jobban értékelő munkahelyi elvárások korának megfelelő új és hatékony rendszere.

A politikai rendszerváltozás, és a társadalmi-gazdasági átalakulás első évei, valamint a változásokkal együtt járó új lehetőségek lezárták a szövetkezet addig eltelt 41 évét, s új fejezetet nyitottak a cég történetében. A PLASTOLUS Ipari Szövetkezet megtartotta jogfolytonosságát, de 1992-ben átalakult új típusú szövetkezetté.

Az átalakulás során a PLASTOLUS mellett más, önálló egységek is új életet kezdtek, s így a korábbi évtizedekben megteremtett szövetkezeti vagyon megváltozott formában szolgálja napjainkban az egymástól elváló egyes tulajdonosi csoportokat és egyéneket.

Napjainkban a PLASTOLUS Ipari Szövetkezet egy öntisztulási folyamat - amely tulajdonképpen 1992. óta zajlott - eredményeképpen a Kossuth Lajos utcai telephelyen működik.

A cég tevékenységi körében alapvetően a papírfeldolgozás, szitanyomás, nagyfrekvenciás hegesztés és műanyag fröccsöntés tartozik.

Legfontosabb termékcsoportjai a különféle a papír és hullámlemez-dobozok, hegesztett pvc-fólia termékek, fröccsöntött műanyag műszaki cikkek, papír és műanyag egyedi és társasjátékok. Jelentős árbevételt produkál a szitanyomás, amellyel alapvetően exportra gyárt termékeket a szövetkezet. Az előállított termékek kb. 80 %-a a hazai piacokon kerül értékesítésre, túlnyomó részt további termelő cégeknél, kisebbrészt közvetlen kereskedelmi forgalomban.

A szövetkezetnél letisztultak a tulajdonosi viszonyok, meghatározó a munkavégzésben közvetlenül is résztvevő tagság szerepe.

A korábbinál kisebb telephelyen működő szövetkezetben az elmúlt évek során a technológiai fejlesztések, komoly értékű gépi beruházások történtek. Ez azért is fontos, mert a szövetkezet tevékenységét kizárólag saját pénzből finanszírozza, működésének teljes körére jellemző az önállóság.

Az üzem az utóbbi évek átlagában éves szinten 100 millió forint értékű árbevételt produkál változatlan, vagy - a természetes folyamatok eredményeképpen - csak kis mértékben csökkenő létszámmal. A cég méretéből adódóan a gazdálkodás legfontosabb kritériumai a hatékonyság, a takarékosság és az elérhető legnagyobb árbevétel elérése alapján érvényesülnek.

A szövetkezet folyamatosan ki van téve az egyre élesedő piaci helyzet elvárásainak. Megalapításának 50. évfordulójához közeledve, helyzetéből adódóan a szövetkezet céljai között továbbra is elsőrangú helyet foglal el a gazdálkodás stabilitásának megőrzése, a szövetkezetben dolgozók, és az ide kötődők sorsának segítő támogatása.

Szklenár Pál