A SZIRÉN

Történelmi kitekintés

Szövetkezetünket 1950. november 30-án 21 fő szabó kisiparos alapította a már korábban működő gazdasági társaságból. A szövetkezet a szocializmus törvényei alapján fejlődött 40 éven keresztül. A 90-es évek törvényei alapján a szövetkezetnek 1989-ben 979 fő úgynevezett aktív és passzív tagja volt, saját vagyona 184,6 millió forint. Az 1992-ben megjelent új szövetkezeti törvényben megváltozott tartalmat kapott a tagsági jogviszony, a részjegy és üzletrész fogalma. Ezen törvények alapján 1992. április 4-én névre szólóan nevesítettük a szövetkezet teljes vagyonát, a szövetkezet aktív és passzív tagjai, és valaha ötévnél többet dolgozók között. Így összességében 463 fő szavazati joggal rendelkező tag mellett 968 fő úgynevezett külső üzletrész-tulajdonos szerepelt, összesen 1431 fővel. A vagyon újraértékelése és nevesítése, a tagsági viszony változása és az üzletrész jelentette az alapját az új szövetkezeti formának. Azok a tagok, akik nem fogadták el az új formát - gazdasági és politikai okok miatt - a szövetkezetből tagságuk megszüntetésével, vagyonukkal kiválhattak. Így 1992. szeptember 5-én 25 tagtársunk 9,7 millió forint vagyonnal kivált a szövetkezetből. A vagyonnevesítés és kiválás után 1992. november 6-án 460 tag 286 millió forintra értékelt saját vagyonnal elfogadta a szövetkezet könyvvizsgáló által hitelesített új mérlegét, megalkotta, és elfogadta új alapszabályát, megválasztotta tisztségviselőit, és ezzel a lépéssel gyakorlatilag immár másodízben újraalapította a SZIRÉN Ruházati Szövetkezetet.

1997. november 6-tól az igazgatóság tagjai: Kiszely Mihály elnök, igazgató, Bárányné Kis Judit, dr. Frecska Sándorné, Samu Tamás, Soványné Nagy Erzsébet -tagok; a felügyelő bizottság tagjai: dr. Meszlényi Mária elnök, Béni Csabáné, Darida Jánosné, Fazekasné Pósa Éva, Hajdú Pálné - tagok.

A változások után

Az újraalapított szövetkezet tagként azt ismeri el, aki személyesen működik közre a szövetkezet gazdasági munkájában. Azon üzletrész-tulajdonosoktól, akik közömbösek a szövetkezet gazdasági eredményeivel szemben, visszavásárolja a szövetkezeti üzletrészt. Ez a folyamat eredményes volt, hiszen a 968 fő külső üzletrész-tulajdonos létszáma napjainkban 131 főre csökkent. A tag üzletrészével szabadon rendelkezik. A tagsági jogviszony és a tulajdonosi viszony különválása igen sok és nehéz érzelmi kérdést jelentett a szövetkezet tagjai között. Az újraalapítást követően létszámában kisebb, és szerkezetében más választott tisztségviselők kerültek megválasztásra.

Szövetkezet eredménye és vagyoni helyzete

A szövetkezet árbevétele 8 év alatt majdnem megduplázódott. Gyakorlatilag 382 millió forintról 695 millió forintra emelkedett. 1998-ban meghaladta az 1000 milliót.

A jelentős forgalom emelkedéshez szükséges forrásokat ma már mintegy 80 milliós hitelállománnyal tudjuk biztosítani. Az elmúlt 8 évben a szövetkezet eszköz- és forrásgazdálkodása biztosította a növekvő árbevétel elérését. Az elmúlt öt évben osztalék fizetésére is sor került.

Gyártmány- termelés

A szövetkezet termelési profilja már az 50-es évek elején, és a 60-as évek végén kialakult, amely a férfiing, vagy férfiing technológiájával előállítható egyéb termékek, mint a pizsama, női blúz stb. Az 1976. január 1-jével bekövetkezett SZIRÉN Ruházati Szövetkezet és a Vegyes Háziipari Szövetkezet fúziójával az összevont szövetkezet profilja jelentős mértékben kibővült kézműipari tevékenységekkel. Ezek a tevékenységek a piac változása, a társadalmi-gazdasági viszonyok megváltozása miatt fokozatosan megszűntek, átalakultak. Az elmúlt öt évben a szövetkezet termelése kizárólag férfiingből és az ehhez kapcsolódó kis mennyiségű női blúzból, pizsamából, alsónadrágból tevődött. Ezen termékeket a szövetkezet világszínvonalon tudja termelni. Ehhez a termeléshez magas fokon kiképzett munkaerő-állománya, világszínvonalú gépparkja és technológiai rendszere van, és az adottsághoz igazodó vezetési rendszer működik. Ez a termelési kultúra lehetővé tette, hogy egyéb kereskedelmi rendszerekkel együttműködve magas színvonalú kereskedelmi, és műszaki szolgáltatást biztosítsunk Vietnamban, Szlovákiában, Romániában, Guatemalában, Bulgáriában és Indiában.

A piac

Forgalmunk 1997-ben meghaladta a 800 millió forintot, 1998-ban meghaladja az egymilliárdot. A forgalom 70-80 %-ban export, 20-30 %-ban belföldi, 20-30 %-ban sajátanyagos termelés. Ezek az arányok megegyeznek a magyar konfekció ipar szakmai átlagával. Ezeket az arányokat a szövetkezet rövid távon megváltoztatni nem tudja, csak abban az esetben, ha jelentős mértékben növelni tudja a forgalom növeléséhez szükséges forrásokat. A szövetkezet 3 licencet vásárolt abból a célból, hogy a belföldi piacon saját neve alatt magas minőségű terméket vásároljon, a SZIRÉN márkát pedig bejegyeztette.

Seidensticker (Németország) divating, Pierre Clarence (Franciaország) divating, MEDTEXT (Magyarország) egészségügyi ruházat, SZIRÉN általános ruházat - ezek a márkák biztosítják a SZIRÉN hírnevét.

Létszám és bérgazdálkodásról

A szövetkezettel kapcsolatba kerülő emberek lehetnek tagok, üzletrész-tulajdonosok, munkavállalók, s ezen jogállásuk miatt különböző érdekeltségbe kerülnek a szövetkezettel. Mindemellett különböző szociális okok miatt a 80-as évek végén, 90-es évek elején még voltak bedolgozók, de mind a mai napig jelentős mértékben vannak tartósan távollevők (pl.: szülési szabadság, katonai szolgálat). A gazdálkodás eredményessége oldaláról végül is az állománylétszám az érdekes, mert konkrétan az állít elő produktumot. A szövetkezet létszáma 1989-től 1992-ig jelentős mértékben csökkent, azonban ez a csökkenés a bedolgozói rendszer, és az ipartelepen történő cérnázás és orsózás megszűnése miatt következett be. A dolgozók bérszínvonala ez idő alatt az 1989. évi 99.832,- Ft/fő/év átlagbérről 383.453,- Ft/fő/év átlagbérre emelkedett. Ez az átlagbér, amely napjainkban kb. 32.000,- Ft/fő/hó, megegyezik az országos ruhaipari szakmai átlaggal, azonban jelentősen elmarad egyéb iparágak bérszínvonalától. Mindezek ellenére úgy gondoljuk, hogy a bérszínvonal emelése a következő évek legfontosabb feladata, mert csak olyan munkaerővel lehet sikereket elérni, amely megtalálja a számítását a munkahelyén.

A kifizetett táppénzek a szövetkezetet terhelő többletköltségek jelentős mértékben növekedtek. Ez a növekedés meghaladja a 64 millió forintot. Tehát a szövetkezetet terhelő társadalombiztosítások kiadása összesen 45 millió forintról 109 millió forintra emelkedett. Ezeket a többletterheket a társadalom a szövetkezet tagjaira terheli.

A beruházások alakulása 1989 - 1997 között

Egy gazdasági szervezet jövőjét részben a múltban végrehajtott fejlesztések határozzák meg. Ezt szem előtt tartva az Igazgatóság minden évben fejlesztette, karbantartotta épületeit, termelő berendezéseit, számítástechnikai rendszerét, járműparkját és technológiai berendezéseit. Szövetkezetpolitikai kérdés, hogy a korábbi időszakban végrehajtott fejlesztések tárgy évben elszámolt amortizációját a vezetés minden évben visszaforgassa a beruházások közé. Az Igazgatóság rendszeresen pótolta eszközeit az amortizációból. A fejlesztés másik forrása a megtermelt adózott nyereség fejlesztésre történő fordítása. Az elmúlt években az adózás utáni eredményről tagságunk bölcsen döntött, hogy annak egy részét osztalékra, de nagyobb részét beruházásra és fejlesztésre fordítja. Az elmúlt 8 év alatt megközelítően 180 millió forint értékű fejlesztést hajtott végre a szövetkezet, a piaci igények teljesítése érdekében. Legjelentősebb fejlesztés: a vasalás- és a számítástechnika.

A vezetési rendszer működéséről

A vezetőség: Kiszely Mihály,Bárányné Kis Judit, dr. Frecska Sándorné, Samu Tamás, Soványné Nagy Erzsébet

Egy szövetkezet vezetését a szövetkezeti törvény, az "Alapszabály", és sok-sok egyéb törvény határozza meg. Ezen törvények alapján szövetkezetünk tagsága 5 év alatt 6 közgyűlést tartott, amelyeken 118 határozatot hozott. A közgyűlések, és küldöttgyűlések között az Igazgatóság éves munkaterv alapján rendszeresen dolgozott. Az Igazgatóság értekezletre minden alkalommal meghívást kapott a Felügyelő Bizottság elnöke, és az üzemi tanács elnöke, valamint a szövetkezet kinevezett vezetői, osztályvezetői. A döntésekről, tanácskozásokról, a tagok a rendszeresen megjelenő üzemi híradón keresztül értesültek. Az elmúlt évek alatt rendszeresen ellenőrizték a szövetkezetet a hatóságok (APEH, TB, Vámhivatal, Tűzoltóság, Munkavédelmi Felügyelőség stb.), ezek az ellenőrzések kivétel nélkül minden esetben azt állapították meg, hogy a szövetkezet törvényesen működik, s egyetlen egy esetben sem állapított meg olyan szabálytalanságot, amelynek következményei lettek volna.

A szociális és kulturális ellátásról

A szövetkezetnél magas színvonalú a szociális és kulturális ellátás, amely napjainkig megmaradt. Továbbra is megmaradt az OKISZ szervezett üdültetése, a Napfény Hotels szervezésében, a Körös-parti üdülő, a melegkonyhás ellátás, a nőnapi köszöntő, a mikulás napi és karácsonyi ajándék, a közgyűlésen megjelenő tagok rendszeres megvendégelése és jutalmazása. Ezen szociális rendszerek működése az adótörvények hatására változik. Rendszeressé vált a közgyűlés által elfogadott tervben meghatározott többlet-eredmény évközi visszaosztása bérben, amelyre általában év végén kerül sor. A többletjövedelmet a munka és a letöltött idő arányában differenciáltan osztjuk szét a tagok és alkalmazottak között. A többletjövedelem forrása a minőség; erre a SZIRÉN a garancia.

Megjegyzés: Az anyag Kiszely Mihály elnök beszámolójának rövidített változata.