A Szarvasi Cigány Önkormányzat

A Cigány önkormányzat megalakulása

1994. december 11-i önkormányzati választáson megválasztásra került az 5 fős cigány kisebbségi önkormányzat. Települési képviselők alakuló ülésén letettük az esküt, átvettük megbízó leveleinket.
Alakuló ülésünket 1995. január 5-én tartottuk, ahol megválasztottuk tisztségviselőinket: Pusztai József elnök és Kasuba József alelnök személyében. További képviselők: Rácz János, Bódi László, Tóth József képviselők. Márciusi ülésünkön elfogadtuk munkatervünket, meghatároztuk feladatunkat az oktatás, a közművelődés, foglalkoztatás politika és gazdálkodás területén.
Május 9-i ülésünkön elfogadtuk szervezeti és működési szabályzatunkat.


Pusztai József

Tevékenységünk:

Folyamatos felmérést készítünk a cigánygyermekek körében szociális helyzetükről, az oktatásban való részvétükről. Sajnálattal állapítottuk meg, hogy sok szülő a tankönyvet sem tudja megvásárolni. Ezen felmérések során fény derült arra is, hogy melyek azok a családok amelyeknek gyermekei nem járnak rendszeresen iskolába, s nagyon rossz szociális körülmények között élnek, egészséges fejlődésük veszélyeztetett. Ezek után a cigány önkormányzatunk minden cigánytanulót tankönyv-támogatásba részesített. Megválasztásunk óta minden iskolaévben adtunk támogatást, melyet a családok az iskolákon keresztül kapnak meg és csak tankönyv, tanszer vásárlására fordíthatnak. 1997-ben több iskolai tanuló után kifizettük az elmaradt ebédtérítési díjat. A kisegítő iskolának segítettünk sporteszközök vásárlásában. A Petőfi Sándor Általános Iskola egy osztályát anyagilag segítettük a Feszty-körkép megtekintésében, Szegeden tett kirándulásuk alkalmával. Pályázaton nyertünk 53 iskolás gyermek részére egyszeri segélyt. A szarvasi vízügyhöz 20 főt követítettünk munkavégzésre. A Komép Kft-vel közös pályázaton 30 főt ajánlunk munkavégzésre. Az egészségügyi szociális intézménnyel is pályáztunk, ahol a nagycsaládos anyáknak egészségügyi eszközök, gyógyszerek elnyerésére számítunk, ez még folyamatban van. Minden évben megrendezzük a kisebbségek napját és mindenki karácsonyát, ahol megajándékozzuk a nagycsaládosokat és a rászorulókat. Önkormányzatunk Mikulás-napkor a bölcsődés és óvodás cigány kisgyermekeket ajándékozta meg. Ezenkívül minden évben 40 fővel részt veszünk a megyei cigány lakosok sportnapján, megyei cigány lakosok kulturális napján.

Terveink:

További terveink között szerepel a Közösségi Ház felújítása, melyre pályázatot adtunk be. Több mint 2.100000 forintor kaptunk erre a célra. Itt bemutatjuk majd hagyományainkat, kultúránkat állandó kiállítás keretében. Cigány családsegítő központot is létrehozunk. Hetente fogadóórát is tarthatunk. Célunk az, hogy minél több cigány gyerek előtt nyíljon meg a lehetőség az iskolába járásra közép és felső szintű iskolában is, hogy lehetőségük legyen a társadalomba való beilleszkedésre, ehhez szükség van az óvodás kortól kezdve figyelemmmel kísérni fejlődésüket. Mindenek előtt szem előtt tartjuk az önkormányzati ciklusunk utolsó éveiben a munkahelyteremtést.

Pusztai József
elnök



A Giliji Együttes