Váradi László
Akvapark Egyesület
Új formáció a halászati kutatás-fejlesztés és szaktanácsadás területén

A szarvasi Haltenyésztési Kutató Intézet az elmúlt 25 évben olyan szellemi kapacitást és komplex létesítményrendszert fejlesztett ki a halászati oktatás, kutatás, termelés-fejlesztés és marketing területén, amely eredményesen szolgálta nemcsak a hazai halászat fejlődését, hanem a fejlődő országok élelmiszer ellátásának fejlesztését is. A hazánkban végbemenő politikai és gazdasági változások során, az új körülményekhez egy tudatos és rugalmas alkalmazkodás jegyében a HAKI átalakította szervezetét és tevékenységi körét. A csökkenő költségvetési támogatás miatt csak a legértékesebb oktatási és kutatási erőforrások hasznosítása a magán tulajdonon alapuló gazdálkodási szférában történik. A HAKI szerkezet átalakításának elvi vázlatát illetve a létszám és vagyon hasznosulásának változását a 2. sz. ábra mutatja. Fontos szempontnak tekintettük azonban, hogy a HAKI szervezetében létrejött nemzetközileg is elismert szellemi kapacitás és világviszonylatban is egyedülálló komplex létesítményrendszer összehangolt működését, a létesítmények fejlesztését, az évtizedek alatt kialakult értékes emberi és szakmai kapcsolatok megőrzését, közös oktatási, kutatási és fejlesztési programok előkészítésében és végrehajtásában való együttműködést. A fenti gondolatok jegyében határozták el a költségvetési intézményként működő Haltenyésztési Kutató Intézet és az Intézet dolgozóiból alakult gazdálkodó egységek egy, a fenti célok megvalósítása érdekében együttműködő egyesület létrehozását "AKVAPARK EGYESÜLET" néven. Az AKVAPARK területi elhelyezkedését Szarvas térségében a 1. sz. ábra mutatja be:


2. sz. ábra: A szerkezetátalakítás elvi vázlata

Az Akvapark Egyesület tagjai:

Haltenyésztési Kutató Intézet, Szarvas

A halászati kutatások első állami intézményét 1960-ban létesítették Budapesten "Magyar Királyi Halélettani és Szennyvíztisztító Kísérleti Állomás" néven. E kísérleti állomás utódintézménye a Haltenyésztési Kutató Intézet, amelyet a nagy halászati hagyományú Körös-völgyben létesítettek, és amely 1957-ben vált önálló intézménnyé.
A kutató intézet olyan multidiszciplináris kutatási programot hajt végre, amely a különböző haltenyésztési technológiák fejlesztését alapozza meg, a természetesvízi halászattól az intenzív medencés halnevelésig. A kutatás eredményei egyaránt szolgálják a népesség egészséges hallal való ellátását és a vízi erőforrások ésszerű hasznosítását és védelmét. Az intézet eredményeit a fejlődő világ élelmiszer ellátásának javítására irányuló nemzetközi halászatfejlesztési programok is hasznosítják.
Az intézet alapvető feladatának tekinti a kutatási eredmények közkinccsé tételét, a hazai halászati vállalkozás elősegítését.


Az első halastavak 1953-ban épültek

AGRO-AQUA Kft., Szarvas

Az AGRO-AQUA Kft. a Haltenyésztési Kutató Intézettől hosszútávon bérelt 80 hektár területen - melyből 74 hektár a víztükör - gazdálkodik.
Az AGRO-AQUA Kft területet és technikai hátteret nyújt a tógazdasági technológiák és ezen belül is kiemelten a vizes forgó (halastavi váltógazdálkodás) kutatási téma továbbfejlesztéséhez. A Kft. elősegíti a kutatási eredmények gyakorlatban történő gyorsabb elterjesztését és egyben referencia egységként is működik gyakorlati háttérrel a hazai és nemzetközi szakemberek részére.

ARBORÉTUM VT., Szarvas

Az Arborétum VT. 6617 ha vadászterületen gazdálkodik. A vadászterület a szarvasi, békésszentandrási és a csabacsűdi közigazgatási területekhez tartozó bikazugi, kákai és dögösi határrészeken fekszik.
A vadásztársaság legfontosabb feladata a vadászsport feltételeinek megteremtése mellett a vadgazdálkodás, a vadföldek, védősűrű (bokrok, csenderes) létesítése, erdősávok telepítése, vadetetők kihelyezése, az optimális törzsállomány - ezen belül is a fácán, nyúl, őz, vadkacsa és fogoly - kialakítása és megőrzése és egyben a természetben lévő élővilág védelme.

"SZARVASI HALAS" Kft., Szarvas

A Haltenyésztési Kutató Intézettel kötött megállapodás értelmében 1996. március 1-től a SZARVASI HALAS Kft Iskolaföldön területet és technikai hátteret biztosít a tógazdasági technológiák fejlesztéséhez és abban magi is közreműködik.
A Kft elősegíti ezen kutatási eredményeknek a gyakorlatban történő elterjesztését. A tórendszert referencia egységként működteti a Haltenyésztési Kutató Intézet elvárásainak megfelelően és konzultációs lehetőséget biztosít a hazai és nemzetközi szakemberek részére.
Tevékenységi köre:
Haltermelés: - ivadék-, növendék- és áruhaltermelés;
- Hagyományos tógazdasági technológiák;
- Integrált haltenyésztési technológiák;
- Víztakarékos tógazdasági technológiák;
- Intenzív haltermelési technológiák.
Tenyésztés: - A Haltenyésztési Kutató Intézet ponty génbankjának fenntartása a genetikai team vezető kutatóinak közreműködésével.
- Az állami elismerésre bejelentett ponty tájfajták minősítése az OMMI irányításával.
Szaktanácsadás a haltenyésztés különböző területein.

SZARVAS FISH Kft, Szarvas

A Kft 1993 októberétől működteti az Intézet központjában található és privatizált intenzív haltermelő rendszert.
Az intenzív haltermelő rendszer alapvető termelési egysége a 3690 m2-es területen lévő, összesen 1200 m3 víztérfogatú 14 db halnevelő medence, amelyet 3 kút lát el összesen 1400 l/perc vízhozammal.
Fő tevékenységi köre:
Afrikai harcsa (Clarias gariepinus) ivadék, növendék, áruhal előállítása.
Afrikai harcsa termelési rendszerek technológiai tervezése.
Afrikai harcsa termeléssel kapcsolatos szaktanácsadás, betanítás, művezetés.
A Szarvas Fish Kft. az intenzív melegvizes halnevelő medencékben termelt halféleségre vonatkozó ökonómiai kutatásokat is végez.

HALTÁP Kft., Szarvas

A Kft 1995. január 1-én alakult, a szarvasi Haltenyésztési Kutató Intézet haltápüzemét bérli és működteti.
E bérelt üzem elméleti gyártó kapacitása (a jelenlegi műszaki színvonalon) 1000-1400 to.
Fő tevékenységi köre:
hal- és baromfitápok gyártása, forgalmazása;
haltáp receptúrák és gyártási technológiák fejlesztése;
szaktanácsadás.

INNOFLEX Kft., Szarvas

A szarvasi INNOFLEX Kft. működését 1992. májusában kezdte meg az önálló kisvállalkozásokká alakuló volt intézeti egységek egyikeként.
Az INNOFLEX Kft. nevében hordozza arculatának lényegét, az innováció és a flexibilitás, rugalmas alkalmazkodás készségét.
Mai tevékenysége egyrészt bővebb, mint korábbi, amennyiben komoly építőipari, speciális mély- és magasépítési megrendeléseket teljesít, másrészt szűkebb a megelőzőnél - lévén, hogy a haltenyésztéssel kapcsolatos műszaki munkák iránti igény jelentősen csökkent. Továbbra is élő kapcsolat van azonban a Haltenyésztési Kutató Intézettel, mind az intézeti infrastruktúrák hasznosító, AKVAPARK-ot alkotó egységekkel. Saját tevékenységként foglalkozik mind tavi, mind intenzív formájú haltenyésztéssel. Szoros együttműködésben tevékenykedik a Szarvas Fish Kft-vel és végzi az intenzív afrikai harcsatenyésztőtelep továbbfejlesztésének műszaki munkáit, kutatja a továbblépés lehetőségeit.
Tanulmány- és műszaki terveket készít a haltenyésztés komplex műszaki létesítményeihez.
Speciális tapasztalattal és gépparkkal rendelkezik a haltenyésztés és tóépítés műszaki problémáinak megoldására, vállalkozik a hosszú idő alatt szerzett gyakorlati tapasztalatok átadására.

AQUA COPY LABOR BT., Szarvas

Az AQUA Copy Labor a Haltenyésztési Kutató Intézet kémiai laboratórium korábbi feladatait látja el új szervezeti formában.
Fő területe a halászati és akvakultúra kutatásához, fejlesztéséhez és termelői tevékenységhez kapcsolódó víz-, takarmány- és halhús minőségének vizsgálata, a vizsgálati eredmények értékelése és szakvélemény készítése.Kiemelt helyet foglal el a magyarországi felszín alatti meleg vizek (ártézi víz, termálvíz) haltermelésre való alkalmasságának tanulmányozása, valamint a különböző minőség javító vízkezelési technológiák kidolgozása.
Az AQUA Copy Labor a szarvasi Regionális OTKA Műszerközpont célkitűzéseiben megfogalmazott feladatokat is ellátja, vizsgáló laboratóriumi lehetőséget nyújtva a mezőgazdasági termelés és a környezetvédelem területén a régióban felmerülő öntözővíz-, termőtalaj- és takarmány vizsgálati igények kielégítésére.
Az AQUA Copy Labor részt vesz a DATE MVK Főiskolai Kar által szervezett graduális és posztgraduális képzéshez kapcsolódó hallgató gyakorlatok keretében a hidrobiológia, vízkémiai ismeretek átadásában, a képzési lehetőségek szélesítésében.

UNITTICA Kft., Szarvas

A Kft a Haltenyésztési Kutató Intézettől 10 éves időszakra bérbe vett Horvátpusztai telepén haltenyésztéssel, rizstermesztéssel és gabonatermesztéssel foglalkozik.
A rizsterületen fajtaelőállítás és vetőmagtermelés is folyt.

SZARVASI NÖVÉNYOLAJ BT., Szarvas

A Növényolaj Bt 1994-ben alakult. Az üzemben jelenleg magas olajtartalmú napraforgómagot préselnek, melyből óránként mintegy 80-100 kg-ot tudnak feldolgozni 30 %-os olaj kihozatallal.
Az olajat hidegsajtolásos eljárással készítik. Az így előállított növényolajok a legmagasabb beltartalmú olajok, mert megőrzik természetes összetételüket, az olajok színe, íze, illata megtartja eredeti jellemzőit és megőrzi a benne eredetileg meglévő telítetlen zsírsavakat, vitaminokat.
A sajtolás mellékterméke a préselvény, mintegy 30%-os fehérjetartalma miatt kiváló állati takarmány.

SZARVASI KACSAFARM Kft., Szarvas

A szarvasi Kacsafarm Kft 1995. január 1-én alakult.
Fő tevékenysége:
Kutatás: Takarmányozás;
integrált hal-kacsatartás;
etológia.
Fejlesztés: Tartástechnológiák.
Tenyésztés: Nemesítés.
Szaktanácsadás
Értékesítés: Tenyésztojás, naposkacsa és tenyészkacsa.

A Kft saját nemesítésű "Szarvasi K-94"-es halastavi kacsafajtát tenyészti és forgalmazza.

* * *

Az AKVAPARK Egyesület tagjai rendszeresen összejönnek, kicserélik tapasztalataikat és egyeztetik közös terveiket.

Az AKVAPARK működésének eddig eltelt rövid időszaka alatt máris néhány olyan K+F program indult, amelyben az egyesület több tagja vesz részt. Ilyenek például a víztakarékos tavi technológiák fejlesztésére, illetve hulladékanyagok haltakarmányként történő felhasználásra irányuló FM K+F programok.

Az AKVAPARK szervezetének és működésének fejlesztése az USA kormányának támogatásával működő IESC szervezet bevonásával tovább folyik, és előkészítés alatt áll több hosszú távú K+F program is.


A HAKI kísérleti tórendszere