Kutas Ferenc: Emberközelben
(A Szarvasi Krónika Kiskönyvtára 2., Szarvas, 1996)

"A kötet szerzője nem író, még csak nem is hivatásos újságíró. Gyakorlatban tanulta az újságírás mesterségét, s választott hivatása, a tanári pálya mellett folytatja ma is" - írja a könyv előszava. A szerző a Szarvas és Vidéke című hetilapnak indulása óta munkatársa. Első sikeres interjúja is itt jelent meg Egy majdnem teljes élet címmel 1986-ban. Ugyancsak indulása óta munkatársa, majd felelős szerkesztője a Szarvasi Krónika című periodikának. A "nagy" interjúk többségét itt közölte. Írásai megjelentek a már megszűnt Békési Életben, és megjelennek a Békés Megyei Hírlapban is.

Tíz év terméséből válogatta össze a kötet írásait, nyolc ciklusba rendezte. Az elsőben országosan ismert művészekről, tudósokról, olimpiai bajnokokról tudhatunk meg érdekességeket. (Többek között Lakatos Menyhért íróról, dr. Jakucs László karszt- és barlangkutatóról, Fábián László öttusázó és Farkas Péter birkózó olimpiai bajnokról.)

Ugyancsak hírességek szerepelnek a második ciklusban. Ők életük egy maghatározó szakaszát Szarvason töltötték. Erről vallanak a beszélgetésekben. (Többek között Melis György operaénekes, Ruzicskay György festőművész, dr.Dankó László kalocsai érsek, dr.Fekete János bankár, Cs.Pataj Mihály festőművész, Görbe Nóra színművésznő.)

Külön ciklusba kerültek a nagy történelmi események "hétköznapi" vetületét tükröző írások. Grófokról, közkatonákról, hadifogságról, meghurcoltatásokról szólnak a történetek. A résztvevők szavai hitelesítik a leírtakat.

A Sorsok és emberek című ciklus darabjai érdekes életutakat mutatnak be, az Otthon és hontalanul írásai olyan embereket, akik megtalálták vagy éppen keresik az otthonukat és életcéljukat. Rejtett világokba vezetnek be a kötet riportjai: műtőkbe, a szórakozóhelyek éjszakai életébe, az erdélyi magyarok közé vagy az ufók világába.

Ritka vagy kihalóban lévő mesterségekbe pillant be rövid írások sora. (A fazekas, A kútfúró, A mezőgazdasági repülő, Az aranyozó, A restaurátor, A forgalmista, A gátőr, A szódás, A gyógymasszírozó.) Ünnepek, évfordulók kapcsán gondolatait, érzéseit emlékeit tárja fel a szerző egy újabb ciklusban. A kötet záró fejezete irodalmi igénnyel írt írásokat, novellákat tartalmaz. A publicisztika változatos műfajait összefűzi, hogy az újságírót szenvedélyesen érdekli az EMBER. Ezt jelzi a kötet címe is: Emberközelben. Az írások nagyobb része egy kisváros életéhez, embereihez kötődik, mégis ott kavarog bennük közelmúltunk néhány évtizede, s tükröződik napjaink bonyolult, kusza világa - emberközelből.

Részletek dr. Demeter László polgármester bevezetőjéből
(Elhangzott a kötetet bemutató szerzői esten)

... A jó riportnak az a lényege, hogy jó kérdéseket kell feltenni, és hagyni a riportalanyt beszélni. Itt a háttérben marad a riporter, az interjúalanyok pedig kitárulkoznak, és szinte valamennyien élvezetes, olvasmányos módon mondják el válaszaikat.

... Nagyon találónak tartom a kötet címét, ennél jobbat talán nem is lehetett volna választani: Emberközelben. Hiszen Kutas Ferenc közöttünk él - emberközelben. Közöttünk él, ismer minket, nem felülről akar rólunk valamit írni, és nem is minősít. Kérdései tapintatosak, az interjúk úgy fejeződnek be, hogy valami csattanójuk azért van, de nem telepszik rájuk.

Ha majd valaki ezt a könyvet pár év múlva kézbe veszi, erről az időszakról hiteles képet kap. Kortörténet, sok tekintetben kórtörténet is, ami megjelenik a lapokon.

Tiszteletre méltó dolognak tartom, hogy a szerző csinálja is azt, amit tanít. Diákjainak nap mint nap tanítja a világirodalom és a magyar irodalom szépségeit, kinyitja a szemüket arra, hogy kell ezeket a műveket olvasni, s hogy kell érteni. A tanár úr a diákjai kezébe is adott valamit, mert ezt a könyvet a szarvasi diákok kezébe oda lehet adni. Köszönjük a szerzőnek, hogy ezt a könyvet a kezünkbe adta.


Zsáki Emmi festménye